Употребата на контрабандни цигари в България леко се увеличава
Делът на кутиите без бандерол все още е сред най-ниските в ЕС въпреки завишените опити за нерегламентиран внос
Делът на контрабандните цигари в България леко се повишава през четвъртото тримесечие на миналата година и вече е 2.6%. За сравнение, през второто тримесечие на 2023 г. регистрираният дял, на база преброяване на празните кутии цигари в страната, беше 2.3%, а през четвъртото тримесечие на 2022 г. – 1.5%.
Регулярното изследване на контрабандните цигари се извършва от „Инициативата срещу незаконната търговия“ и бе представено в четвъртък пред представители на Агенция „Митници“, Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“, Главна дирекция „Национална полиция“ и Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР, Върховна прокуратура, Министерство на икономиката и индустрията и Центъра за изследване на демокрацията.
Въпреки увеличаването на контрабандните цигари в последните девет месеца, от Инициативата казват, че тя все още е на сравнително ниски нива. Вече 5 години делът на цигарите без бандерол е под 3.5% от общото потребление у нас и е сред най-ниските в ЕС от страните, в които това изследване се провежда.
По градове
Сред изследваните 20 български града с най-висок дял на потребление на цигари без български акцизен бандерол – над средния за съответните две тримесечия – са Ямбол, Пловдив, Бургас, Видин, Хасково и Добрич, а в Шумен, Асеновград и Перник са отчетени нулеви нива.
Георги Георгиев, директор на дирекция „Митническо разузнаване и разследване“ в Агенция „Митници“, каза, че през 2023 г. митническите органи са задържали близо 97 млн. къса нелегални цигари, което е над 2 пъти повече в сравнение с 2022 г.
Тези успехи няма как да се реализират и няма как да стигнем до положителните резултати в нивата на непредназначените за местния пазар цигари без взаимодействието между всички правоохранителни органи – митници, МВР и прокуратура“, каза старши комисар Калин Литов, заместник-директор на ГДБОП по време на представянето на данните.