В опит да направят правителство: ПП и ДБ ще променят Конституцията
Коалицията иска да ограничи правомощията на главния прокурор и президента
Започваме усилена работа по смяна на Конституцията, обяви съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. Заявката на коалицията ПП-ДБ идва ден, след като стана почти сигурно, че ГЕРБ и Мария Габриел и този път няма да успеят да направят редовен кабинет и ще се премине към втория мандат.
От изказването на Христо Иванов става ясно, че промените в Конституцията, които ПП и ДБ искат да прокарат, са свързани с правомощията на главния прокурор, реформа на Висшия съдебен съвет и ограничаване на служебните правителства до просто организатори на избори.
Ще проведем консултации в следващите дни с останалите политически партии, надяваме се да има консенсус и това да позволи да има правителство. Не е само да се реши политическата криза, но и да се решат основанията за политическите кризи, защото няма гаранции за законност“, каза съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.
Според него няма как да има гаранции за законността в България, ако само се смени Иван Гешев с друга личност, а системата остане в настоящия си вид.
Неговата идея е прокурорската квота във ВСС да бъде окончателно разделена от съдийската и в нея да има „силна обществена квота, така че да гарантира обществения контрол върху прокуратурата“. Съдийската колегия също, според ПП-ДБ, трябва да бъде променена, така че „да гарантира независимостта на съда“.
Целта на промените ще е да се ограничат много правомощията на главния прокурор, особено в способността му да кадрува в системата.
Сега правомощията му позволяват превръщането на прокуратурата в този квази политически играч, който виждаме в момента, и който държи дълго дела безотчетно и ги вади в труден момент като политическо оръжие, както се случва в момента“, каза Иванов.
Според него могат да се разглеждат различни варианти „прокуратурата да бъде вкарана обратно в границите на законността“, като например пряка конституционна жалба или разширяване на достъпа на гражданите до конституционно правосъдие
Иванов наблегна на необходимостта да се ограничат служебните правителства, „за да са фокусирани само върху изборите, а не това което виждаме – квази президентски режим, който възниква около тях“.