Нова възможност за бизнеса: Вече може да се регистрира Дружество с променлив капитал
ДПК имат по-голяма гъвкавост и опростени процедури в сравнение с традиционните дружества
България направи дългоочаквана крачка в подкрепа на иновативния бизнес – в страната вече могат да се регистрират дружества с променлив капитал (ДПК). Благодарение на своята гъвкавост, новата правна форма цели да улесни създаването и развитието на стартъп компании. Надеждата е чрез нея да се внесе свеж инвестиционен полъх и положително раздвижване на бизнес климата.
Дружествата с променлив капитал (ДПК) вече могат да бъдат вписвани в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ) и да правят бизнес в България“, съобщиха от Информационно обслужване.
Работата по системата, която позволява на ДПК да бъдат регистрирани по Търговския закон, е отнела 10 месеца. Тя е изградена от националния системен интегратор съвместно със „Сиенсис“ АД.
Новата правна форма бе добавена в търговското законодателство през лятото на 2023 г. Идеята за нея дойде от Българската стартъп асоциация BESCO, която в продължение на няколко години лобира активно за промените. Окончателното прокарване в нормативната уредба обаче се проточи на фона на политическите турбуленции и зачестилите парламентарни избори през последните години. Преди да бъде финално прието от 49-ото Народно събрание, създаването на ДПК бе гласувано на първо четене в две предходни.
След като влезе в закона, институциите се ангажираха да го направят достъпно за бизнеса най-късно до март 2025 г.
„С реализацията на проекта отговорихме на засиления интерес на множество стартъп компании, които разработват иновативни и високотехнологични продукти, да стъпят на българския пазар“, коментира Николета Стоянова, ръководител отдел „Бизнес анализ“ в Информационно обслужване.
За засиления интерес към ДПК говори фактът, че още в първите часове след внедряването на новото софтуерното решение, в Агенция по вписванията са получени две заявления за вписване.
Какво представляват дружествата с променлив капитал?
ДПК представляват нова форма на дружество, която се характеризира с по-голяма гъвкавост и опростени процедури в сравнение с традиционните дружества. Основните предимства на ДПК включват:
- По-лесно разпределение на дялове: ДПК позволяват по-гъвкаво разпределение на дружествените дялове между инвеститори и служители.
- Бързо и лесно учредяване: Процедурата по учредяване на ДПК е опростена и може да бъде завършена за по-кратко време.
- Липса на изискване за начален капитал: ДПК не изискват минимален начален капитал, което го прави достъпна опция за стартиращи компании.
- Гъвкаво управление: ДПК предлагат по-голяма свобода при вземането на управленски решения и провеждането на общи събрания.
- По-лесно листване на борсата: ДПК могат да бъдат листвани на борсата по опростена процедура.
Защо ДПК са важни за България?
Накратко - въвеждането на ДПК е стъпка към насърчаване на предприемачеството и иновациите в България, тъй като на тепърва прохождащите и високорискови стартъпи се дава по-голяма юридическа гъвкавост и свобода на действие. Благодарение на това се очаква по-малко родни компании да се пререгистрират в чужбина, както и да потенциално да бъдат привлечени повече инвестиции отвън, респективно да се създадат нови работни места.
С въвеждането на дружествата с променлив капитал България се присъединява към редица други европейски държави, които вече са въвели подобни правни форми. С този ход страната сигнализира, че е отворена за бизнеса и готова да подкрепи развитието на иновативни компании.