Великобритания и Русия са застрашени от дълбока рецесия
Скокът в цените на храните, енергията и по-високата обща инфлация, вече са намалили покупателната способност на домакинствата
Икономическото свиване на Обединеното кралство през 2023 г. ще бъде почти толкова дълбоко, колкото това на Русия, тъй като рязкото понижаване на жизнения стандарт на домакинствата натежава върху активността. Това прогрозират икономисти от Goldman Sachs в своята макропрогноза за 2023 г., предава CNBC.
Анализаторите очакват 1.2% свиване на реалния БВП на Великобритания през тази година, доста под всички други големи икономики от Г-10. Това ще бъде последвано от 0.9% разширяване през 2024 г., очаква американската банка.
Цифрата поставя Великобритания само с малка преднина пред Русия, която според прогнозите на банката ще отбележи свиване от 1.3% през 2023 г., тъй като продължава да води война в Украйна и да издържа на наказателни икономически санкции от западните сили. Това ще бъде последвано от ръст от 1.8% през 2024 г., сочат данните на Goldman Sachs.
Гигантът на Уолстрийт прогнозира разширяване на САЩ от 1% през 2023 г. и 1.6% през 2024 г. Германия - следващата най-зле представяща се сред големите икономики след Русия и Обединеното кралство - се очаква да претърпи свиване от 0.6% тази година, след което да се разшири с 1.4% през 2024 г.
Прогнозите на Goldman Sachs за Обединеното кралство са под това, което цитира като пазарен консенсус, който очертава свиване от 0.5% през 2023 г. и 1.1% разширяване през 2024 г. Въпреки това ОИСР също прогнозира, че Великобритания ще изостане значително от другите развити нации в бъдещите години, макар да е изправена пред същите макроикономически насрещни ветрове, поставяйки Лондон по-близо до Русия, отколкото до останалата част от Г-7.
И еврозоната, и Обединеното кралство вече са в рецесия”, заяви главният икономист на Goldman Sachs Ян Хациус.
По думите му и двете са претърпели много по-голямо и по-продължително увеличение на сметките за енергия на домакинствата, което ще доведе инфлацията до по-високи върхове от наблюдаваните другаде.
„На свой ред високата инфлация ще натежи върху реалния доход, потреблението и промишленото производство. Прогнозираме по-нататъшен спад на реалния доход от 1.5% в еврозоната през 2023 г. и 3% във Великобритания през 2023 г., преди повишение през втората половина“, казаха икономистите от Goldman Sachs.
Независимата Служба за бюджетна отговорност (OBR) на Обединеното кралство очаква страната да се изправи пред най-резкия спад на стандарта на живот в историята. Наред с отчета за бюджета на министъра на финансите Джеръми Хънт през ноември, OBR прогнозира, че реалният разполагаем доход на домакинствата — мярка за жизнения стандарт — ще спадне с 4.3% през 2022-23 г.
Консултантската фирма KPMG прогнозира, че реалният БВП на Острова ще се свие с 1.3% през 2023 г. на фона на „сравнително плитка, но продължителна рецесия“, преди да видим частично възстановяване от 0.2% през 2024 г.
Натискът върху доходите беше посочен като основен двигател, тъй като по-високата инфлация и лихвените проценти значително ограничават покупателната способност на домакинствата. Централната банка на Англия повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта до 3.5% през декември, тъй като се стремеше да овладее инфлацията, която се понижи леко миналия месец от 41-годишния връх, който отбеляза през ноември.
KPMG очаква централната банка да повиши банковия лихвен процент до 4% през първото тримесечие на тази година, преди да възприеме подход на „изчакване“, тъй като инфлацията постепенно намалява.
Пазарът на труда ще започне да се влошава през първата половина на 2023 г., като нивото на безработица ще достигне 5.6% до средата на 2024 г., което представлява увеличение от около 680 хил. души“, казаха икономистите на KPMG в прогнозен доклад от декември.
По думите на Яел Селфин - главен икономист в KPMG - скокът в цените на храните и енергията, и по-високата обща инфлация, вече са намалили покупателната способност на домакинствата.
„Нарастващите лихвени проценти добавиха още един насрещен вятър към растежа. Домакинствата с по-ниски доходи са особено изложени на комбинацията от настоящ ценови натиск, тъй като най-засегнатите категории разходи до голяма степен попадат върху нуждите, с малко заместители в краткосрочен план“, казва Селфин в доклада.
Очаква се домакинствата да ограничат разходите си за дискреционни артикули през 2023 г. в отговор на свиването на доходите.
Ние очакваме рязко понижение на несъществените категории разходи от онези домакинства, които са най-засегнати от повишаването на цените за енергията и храната, включително разходи за хранене навън и развлечения”, допълват икономистите на KPMG.
Наред с глобалните насрещни ветрове, произтичащи от войната в Украйна и проблемите с доставките, свързани с мерките на Китай срещу COVID-19 и последиците от пандемията, Обединеното кралство е изправено пред редица вътрешни пречки, като например дългосрочна здравна криза, която силно стегна пазара на труда. Страната също така отчита силно намалена търговия в резултат на Brexit.
„Въпреки че суровините доведоха до първоначалния заглавен скок на инфлацията, ценовият натиск се разшири значително в основните категории както в еврозоната, така и в Обединеното кралство след инфлационните изненади“, каза Хациус от Goldman Sachs.
„Всъщност натискът върху основните цени в Обединеното кралство сега е най-широкият в Г-10, с перфектна буря от енергийна криза (като Европа) и прегрял пазар на труда (като САЩ)“, заключи той.