Великобритания има нов преговарящ с ЕС по Брекзит
Новият министър някога подкрепяше оставане на страната в блока и сега някои са притеснени накъде ще тръгнат преговорите с Брюксел
Британският министър на външните работи Лиз Тръс ще замени Лорд Дейвид Фрост като главен британски преговарящ с Европейския съюз след Брекзит, съобщава BBC. Това се случва, след като през уикенда Фрост изненадващо подаде оставката си в кабинета.
Тръс ще запази ролята си на външен министър, като ще се заеме и с преговорите с Блока за Протокола за Северна Ирландия, който създава големи проблеми на Острова. От Даунинг стрийт казват, че депутатът Крис Хийтън-Харис ще стане министър, отговарящ за Европа, тъй като ангажиментите на Тръс са много и „ще й бъде необходима помощ“.
Депутатите в управляващата Консервативна партия са на противоположни мнения по повод оставката на Фрост от събота, който посочи като причина „загриженост за посоката, в която се движи правителството“. В писмото си до премиера Борис Джонсън той изрази тревогите си във връзка с политиката за COVID-19, призовавайки го да избягва крайни мерки. Торите, които споделят вижданията на Фрост, смятат напускането му за „пълно бедствие“. Други обаче смятат, че то е шанс „да се рестартират“ преговорите с ЕС. Самият той заяви в писмото, че е разочарован от политиките на Великобритания след Брекзит и смята, че бъдещите такива биха били още по-ощетяващи.
По време на референдума през 2016 г. дали Великобритания да остане или да напусне ЕС, Лиз Тръс бе на страната на тези, които искаха да останат под крилото на блока, твърдейки, че
членство в ЕС е от икономически интерес за Великобритания“.
Сега част от депутатите на Даунинг стрийт 10 са разтревожени от пътя на преговорите, по който Тръс ще поеме, тъй като спорните точки по Северноирландския протокол не могат да бъдат разрешени вече няколко месеца. Протоколът е част от голямото търговско споразумение по развода между ЕС и Великобритания, който урежда методите за търговия. Чрез него Северна Ирландия остана на единния пазар с ЕС и може да търгува свободно, но всяка стока отиваща и идваща към Великобритания търпи щателни проверки. Всичко това предизвика транспортен хаос и забавяния във веригите на доставки. Именно затова двете страни се споразумяха отново да преразгледат точките в Северноирландския протокол, за да се опитат да облекчат обмена на стоки.
Главният европейски преговарящ Марош Шевчович пък заяви, че ще продължава да сътрудничи с Обединеното кралство в същия конструктивен дух по всички важни задачи напред, включително Протокола за Северна Ирландия, без да взема предвид „личните нагласи“ на отсрещната страна.