Време е инвеститорите да спрат битката си с Фед
Централната банка изглежда няма да промени твърдата си позиция за лихвите и пазарът трябва да се спасява
Уолстрийт и Федералният резерв изглежда влязоха в нова реалност тази седмица и резултатът за инвеститорите бяха големи загуби без видима крайна точка, пише CNBC в свой анализ. S&P 500 регистрира своята 10-та седмица на спад за последните 11 и сега вече е в много мечи пазар. В четвъртък всички 11 негови сектора затвориха с повече от 10% под последните си максимуми. Миналата седмица индустриалният индекс Dow Jones падна под 30 000 – за първи път от януари 2021 г.
Въпреки тези разпродажби централната банка реши да не слага дъно на пазара. Вместо това Фед повиши лихвените проценти с 0.75 базисни пункта в сряда – най-голямото еднократно увеличение от 1994 г. – и даде сигнал за продължаващо затягане. Председателят Джером Пауъл ще даде показания пред Конгреса следващата седмица и се очаква да поддържа твърдо плана си за по-агресивен Фед, докато инфлацията не бъде доведена до приемливи нива.
Стратегът по акциите на Bank of America Аджай Сингх Капур каза в бележка до клиентите в петък, че е време инвеститорите да спрат да се борят с Фед и да се откажат от практиката да купуват при спад.
На мечия пазар героизмът се наказва. Доблестта е ненужна, а страхливостта се изисква при изграждането на портфейла – това е начинът да запазите капитала и да оживеете, за да се борите още един ден, в очакване на следващата паника на централната банка и по-добри оценки и нов цикъл на печалбите“, пише Капур.
Технологичните акции, които са чувствителни към лихвените проценти, са засегнати особено силно, както и цикличните, като авиокомпании и круизни линии.
Но драматичните спадове не се ограничават само до акциите. Биткойнът падна с повече от 30% за една седмица на фона на съобщения за проблеми при фирми за търговия, фокусирани върху крипто. Доходността на облигациите се повиши.
Пазарите за кратко тръгнаха нагоре в сряда следобед, след съобщението на Фед, но този оптимизъм бързо беше разбит и печалбите се изпариха в четвъртък. Много стратези предупреждават, че пазарите и настроенията може да паднат допълнително, посочвайки прогнозите за печалбите на Уолстрийт.
Тези хора трябва да се борят с инфлацията възможно най-бързо и възможно най-яростно. И пазарът постоянно е зад кривата, опитвайки се да разбере колко агресивен ще бъде Фед“, каза Андрю Смит, главен инвестиционен стратег в Delos Capital Advisors.
В очакване на рецесията
Въздействието на повишаването на лихвените проценти на Фед върху пазара се засилва от влошаващите се икономически данни, тъй като инвеститорите и стратезите изглежда губят доверие в способността на централната банка да постигне меко кацане.
Изглежда, че пазарът на жилища бързо се охлажда, като стартирането на жилищни имоти и заявленията за ипотечни кредити намаляват рязко. Потребителските настроения са рекордно ниски. Исканията за обезщетения за безработица започват да се увеличават, тъй като докладите за съкращения в технологични фирми нарастват. А цените на петрола не показват признаци за спад под 100 долара за барел с началото на летния сезон и пътуванията.
В бележка до клиентите си от петък глобалният икономист на Bank of America Итън Харис описа икономиката на САЩ като „ревизия далеч от рецесията“.
Нашите най-лоши страхове около Фед се потвърдиха: те изостанаха доста зад кривата и сега играят опасна игра на наваксване. Очакваме растежът на БВП да се забави до почти нула, инфлацията да се установи на около 3% и Фед да повиши лихвите над 4%“, пише Харис.
Дори сред по-оптимистичните икономисти перспективите изискват доста трудно икономиеско приземяване. Майкъл Фероли от JPMorgan каза в бележка от петък, че очаква Пауъл да бъде „до голяма степен успешен“ в балансирането на борбата срещу инфлацията с икономическия растеж, но рецесията е ясна възможност.
„Това желано меко кацане не е гарантирано и самият председател на Фед отбеляза, че постигането на тази цел може да не е съвсем лесно. И със стегнатия пазар на труда и икономиката, която се бори със сътресенията от по-строгите финансови условия и по-високите цени на храните и енергията, рисковете от рецесия са забележими през следващите няколко години“, пише Фероли.
Нашите модели сочат 63% шанс за рецесия през следващите две години и 81% шанс рецесия да започне през следващите три.“
Какво предстои?
Следващата седмица Пауъл ще бъде отново в трудно положение, тъй като се завръща на Капитолийския хълм, за да свидетелства пред двете камари на Конгреса и е малко вероятно да смекчи позицията си.
Председателят на Фед заяви в сряда, че той и членовете на неговия Комитет са „абсолютно решени“ да предпазят инфлационните очаквания от нарастване. Централната банка заяви в доклад до Конгреса в петък, преди изслушванията, че нейният ангажимент за ценова стабилност е „безусловен“.
Инфлацията се издигна до водещ политически и икономически въпрос, а повишената прогноза на Фед за безработицата също може да бъде обект на проверка от законодателите.
„Тъй като те ще достигнат 2.5 – 3.5% (ставката на Федералните фондове), ако икономиката се запътва към рецесия, не мисля, че ще застанат срещу нея, за да накарат инфлацията да спадне“, каза Робърт Тип, главен инвестиционен стратег за PGIM Fixed Income. „В противен случай, за да намалите инфлацията от 3.5 на 2%, ще трябва да загубите работни места. Посланието ще бъде: трябва загубим работни места и да влезем в рецесия. И не мисля, че този компромис ще си струва за тях.“
В петък инвеститорите ще получат данните за потребителските настроения от Университета на Мичиган. Този показател придоби все по-голямо значение, след като Пауъл го посочи тази седмица като една от причините, поради които Фед реши да повиши лихвите си.
Предварителният прочит на проучването за юни показа, че настроенията са рекордно ниски и потвърждението на това – или дори допълнително влошаване – вероятно ще послужи като допълнително доказателство, че Фед няма да се колебае през следващите месеци. Частта от проучването за инфлационните очаквания, която се повиши в предварителния прочит, ще бъде наблюдавана внимателно.
Извън тези събития, следващата седмица е сравнително лека откъм икономически събития – фондовите пазари в САЩ са затворени в понеделник. Инвеститорите ще търсят информация за американската икономика в отчетите на няколко водещи акции, като Lennar във вторник и FedEx в четвъртък.