Въпреки 80% инфлация: Турската икономика отбеляза силен ръст
Двигатели на бума са силното вътрешно търсене и износът
Въпреки остро критикуваната парична политика на страната, изпратила инфлацията до незавидните 80%, турската икономика нарасна със 7.6% през второто тримесечие спрямо същия период на 2021 г. Данните подчертават продължаващата тенденция на силни вътрешно търсене и износ. Все пак очакванията са за забавяне на икономическата активност до края на годината, тъй като търсенето се охлажда.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Турция през второто тримесечие се е увеличил с 2.1% спрямо предходното на сезонно и календарно коригирана база, показват данни на Турския статистически институт, цитирани от Reuters.
Икономическият план на президента Redxep Тайип Ердоган дава приоритет на растежа, заетостта, инвестициите и износа. Той е движен от поредица от необичайни намаления на лихвените проценти, които предизвикаха валутна криза и инфлационна спирала в края на миналата година.
Това лято инфлацията в Турция достигна 23-годищен връх от почти 80%, след като централната банка намали лихвения си процент със 100 базисни пункта през август до 13%.
Нарастващите цени спомогнаха за увеличаване на разходите, докато падащата лира стимулира на износа.
Износът на стоки и услуги се е увеличил с 16.4% през второто тримесечие в сравнение с предходната година, докато вносът е нараснал с 5.8%.
Потреблението на домакинствата добави 13.6 процентни пункта към растежа, а външното търсене го повиши с 2.7 пункта, според изчисленията на банкерите.
Джейсън Туви, старши икономист за нововъзникващите пазари в Capital Economics, каза, че мерките за подкрепа на домакинствата на фона на растящата инфлация са помогнали за поддържане на потребителските разходи.
Стабилният растеж през първата половина на тази година, високите световни цени на енергията и политиките за защита на домакинствата от скока на инфлацията означават, че инфлацията ще се затвърди и дефицитът по текущата сметка ще остане голям“, каза той в бележка.