Рекордният бюджет за здраве мина в зала
„Има такъв народ“ и ГЕРБ се скараха за предоставените преди две години 15 хил. доброволни часа от IT сектора
На първо четене:
Без подкрепата на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“ бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г. бе приет на първо четене в зала. Според одобрения проект общо парите за здраве се увеличават спрямо миналата година с около 600 млн. лв. и за първи път да надхвърлят 6 млрд. лв. Бюджетът бе подложен на атаки основно от ДПС, а депутатът на „Продължаваме промяната“ Антон Тотев посочи, че управляващото мнозинство е „отворено“ за промени между двете четения.
Основните критики на ДПС и ГЕРБ бяха свързани с липсата на така нужните реформи в здравеопазването. Депутатът от ДПС Джевдет Чакъров посочи, че с бюджета на НЗОК средствата за профилактика на здравето, съотнесени към брутния вътрешен продукт, остават на последно място в Европейския съюз. Всъщност средствата за профилактика и доболнична помощ са увеличени с 95 млн. лв. спрямо бюджета на НЗОК за 2021 г., но изоставането на България по това перо в блока е голямо.
Опозицията нападна и готвената актуализация на бюджетите, която определи като „безпрецедентна“ и носеща „несигурност“.
„Не може да се правят реформи на парче“, коментира Чакъров. Той разкритикува и липсата на политика за задържане на медицинските кадри в страната.
Още при завършването си 30% са готови да заминат извън страната“, цитира проучване Чакъров.
„За нас това е най-правилната, логичната и най-възможната ситуация, в която да подобрим здравеопазването според знанията и възможностите ни“, заяви Тотев. От „Продължаваме промяната“ взеха минимално участие в дебата.
Председателят на здравната комисия в парламента и депутат на „Демократична България“ Александър Симидчиев посочи, че промените трябва да се правят капка по капка и внимателно.
Здравеопазването не може да бъде променено за един или два мандата. То може да бъде променено за 10 - 15 години.“
ДПС и „Възраждане“ се обявиха за повече пари за дентална помощ, за да могат медиците на първа линия в тази сфера също да получават добавка. Самият зъболекарски съюз поиска допълнителни 22 млн. лв. за дентална помощ – „тези средства са недостатъчни, тъй като не отчитат инфлацията“, посочват от Съюза.
Онези дарени от IT сектора часове за здравната система
По време на разискването Любомир Каримански от „Има такъв народ“ обвини ГЕРБ, че са отказали доброволно предоставените часове работа от IT сектора за създаването и подобряването на системите в здравния сектор. Предложението от браншовите асоциации дойде малко след навлизането на COVID-19 в България, като ставаше въпрос за 15 xил. чaca работа нa cпeциaлиcти. Предложението така и не бе реализирано.
Лично аз съм разговарял с представители на асоциациите и те потвърдиха няколко пъти, че не бе използвана сумата, която те бяха предоставили под формата в отработено време“, заяви Каримански.
Бившият здравен министър Костадин Ангелов отрече обвиненията и обвини Каримански в изречена лъжа.
От тези 15 хил. часа са използвани 10 хил. часа за разработването на платформата coronavirus.bg, така че, когато говорим, е добре да казваме истината“, заяви Ангелов.