Корупция на много нива: Бизнесът бяга от България, защото не се чувства защитен
Според американския посланик в София Херо Мустафа България сега е в по-добра позиция, отколкото когато и да било
Корупцията е сред големите проблеми на България по пътя ѝ към реален растеж на икономиката и привличането и задържането на инвеститори. Около това мнение се обединиха представители на американския, френския, германския, швейцарския и италианския бизнес в страната, което само показва колко значим е проблемът сред българските институции – било то на високо или по-ниско ниво. Дискусията се проведе в рамките на конференцията на Американската търговска камара в България (АмЧам) „Върховенството на закона и бизнес средата в България“.
Корупцията е голямото предизвикателство. За съжаление, малка група хора създадоха система, която обогатява олигархичната класа. Това създаде усещане за безнадеждност и обезсърчава тези, които искат да се борят за страната. Боли да го гледам. Често чувам членове на съдебната власт, които полагат усилия за разследване на корупцията, но делата биват приключвани или прехвърляни, когато се приближат твърде много – до червената линия“, заяви посланикът на САЩ в София Херо Мустафа.
На финала на своя мандат в София Мустафа заяви, че е разочарована от липсата на присъди за корупция дори и след санкциите по закона Магнитски. Все пак според нея пред България има и светло бъдеще и за него заговориха както представители от различните търговски камари в страната, така и самият посланик.
България сега е в по-добра позиция, отколкото когато и да било, за да постигне успех срещу корупцията“, посочи още Мустафа.
Председателят на Управителния съвет на Българо-швейцарска търговска камара Бони Бонев смята, че страната върви „на прав път“.
След три години, с помощта на партньорите от ЕС, САЩ, европейската прокуратура и с промените, които се готвят в страната, България след 3 години ще бъде съвсем различна страна“, смята той.
Служебният министър на правосъдието Крум Зарков посочи, че се създават връзки с други държави в региона за обща борба. За втори пореден ден той акцентира върху нужните за Плана за възстановяване законодателни промени и реформи и подчерта, че тяхното прилагане „бързо и качествено“ е не по-малка задача.
За това ще ни трябват партньори“, допълни Зарков.
Въпреки големите амбиции за промени и изкореняване на корупцията, бизнесът открито говори за рушвети, заплахи и натиск от страна на институции.
Самата Херо Мустафа призна за „много истории“ от успешни компании, които биват таргетирани от властни хора и са тормозени. Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов заяви, че ежегодно при връчването на награди на успешните компании в страната се намира по някоя, която после казва:
Първо идват бандити, след това идват политици“.
От Германо-българската индустриална търговска камара допълниха, че натиск бива оказван на не един фронт.
ВАС, административните съдилища, КЗК, КЗП, Агенцията за храни – все още блокират съдебни решения по всякакви теми“, посочи Мая Найденова от ГБИТК.
Директорът на Българската агенция за инвестиции Богдан Богданов коментира, че борбата с корупцията е хроничен проблем, справянето с който зависи от всички нас и „рушветите“ не са едностранен акт.
Корупцията е и при този, който получава, и при този, който дава“, напомни Бонев.
Държавите, които прилагат законите си ефективно, имат по-висок ръст на инвестициите, а въпреки че България има много предимства като бизнес среда, губи още на първоначалните етапи на преговори множество инвеститори, защото те не се чувстват защитени. Управителят на БАИ допълни, че в момента Агенцията работи по нова платформа, която да създаде по-тясна комуникация с инвеститорите – нови и стари – като така им се дава възможност за по-лесна комуникация при възникване на определени проблеми.
Американският и германският бизнеси в България бяха категорични, че България вече изостава спрямо съседите си.
Препоръките са еднакви, но очевидно тяхното реализиране не е“, заяви Иван Михайлов.