Зеленски е категоричен: Украйна спира транзита на руски газ
Украинският президент изключи всякаква възможност за транзитиране на суровина от Русия – дори етикетиран като азербайджански газ
Украйна категорично спира транзита на руски газ през територията на страната след края на тази година. Това обяви президента Володимир Зеленски след среща с лидерите на Европейския съюз в Брюксел.
Забраната ще се прилага за всеки газов поток, идващ от Русия, за да се избегне рискът руският газ да бъде продаден на Европа под прикритието на газ, произведен в Азербайджан.
Няма да удължаваме транзита на руски газ“, каза Зеленски пред репортери.
„Ние няма да им позволим да печелят допълнителни милиарди, за да проливат нашата кръв. И всяка страна в света, която може да получи нещо евтино от Русия, в крайна сметка ще стане зависима от Русия – независимо дали това ще се случи след един месец или една година. Това е тяхната политика.“
Изявлението се очаква да се приеме зле от Робърт Фицо, министър-председателят на Словакия – страна без излаз на море, която остава силно зависима от руския тръбопроводен газ.
Словакия внася три милиарда кубически метра от руския газов монополист „Газпром“ всяка година, покривайки по-голямата част от вътрешното си търсене.
Голямото транзитно споразумение между Украйна и „Газпром“, от което Киев получава постоянни приходи, изтича в края на тази година. Споразумението представлява половината от руския износ на газ по тръбопроводи за ЕС, според мозъчния тръст „Брьогел“.
Въпреки че руският износ на газ от тръбопроводи за Блока се срина от началото на пълномащабната руска инвазия, част от доставките продължават да се движат без забавяне, освободени от санкции.
С наближаването на края на транзита, Словакия засили дипломатическите усилия, за да гарантира, че енергийните потоци към страната няма да бъдат нарушени.
Като алтернатива Братислава може да прибегне до Азербайджан, малка страна в Кавказ, която се позиционира като достъпна опция за Европа да замени руския газ. Сделките с Азербайджан са противоречиви поради лошото състояние на човешките права в страната.
Съгласно схемата, обяснява Брьогел, Русия ще доставя газ на Украйна, обозначен като "азерски газ", докато Азербайджан ще купува газ от Русия, обозначен като "руски газ", използвайки същата инфраструктура. България също е силно зависима от азерския газ, който е най-евтиният и идва през интерконектора България – Гърция.
Най-просто казано, няма да има промяна в газовите потоци: търговците от ЕС ще купуват газ от Азербайджан, който пък ще го купува от Русия“, пише „Брьогел“ в проучване от октомври.
Но в четвъртък Зеленски ясно даде да се разбере, че няма да толерира такава измамна операция, твърдейки, че Кремъл все пак ще печели пари и в резултат на това ще запази ключов източник на приходи за финансиране на своята скъпа и брутална война. Той не спомена Азербайджан по име, но журналистът от Financial Times, който зададе въпроса, го направи.
Не искаме да играем игра, в която тази друга страна получава газ от Русия и след това го транзитира. Това е същото като да продължим да печелим от тази война и да изпращаме пари на Русия“, каза Зеленски в отговора си.
Украинският лидер предложи едно изключение от забраната: Украйна ще разреши транзита на руски газ, ако европейският купувач се съгласи да не плаща на Русия до края на войната. Това обаче най-вероятно ще доведе до нарушаване на договора и сигурно спиране на доставките от „Газпром“.
Ще помислим за това“, каза той. „Но ние няма да дадем никакъв шанс на Русия да направи допълнителни милиарди, които ще бъдат вложени във войната.“
Основният купувач на газ в Словакия – компанията SPP – предупреди, че загубата на източни доставки ще струва допълнителни 150 милиона евро под формата на по-високи такси. Според Зеленски Украйна също ще загуби пари от прекратяването на транзита на руски газ. (Брьогел определя числото на 0.5% от БВП.)
Честно казано по време на войната е малко срамно да се говори за пари, защото губим хора“, каза Зеленски.
Очаква се новината допълнително да влоши отношенията между Киев и Братислава.
Зеленски и Фицо са в обтегнати отношения, откакто словашкият популист се върна на власт през октомври миналата година. Фицо постепенно се присъедини към унгарския си колега Виктор Орбан, за да заеме позиция, дълбоко скептична по отношение на военната подкрепа за Украйна.
Украйна няма да бъде поканена в НАТО. Тя ще загуби една трета от територията си. Там ще има чужди военни сили“, каза Фицо ден преди срещата на върха в Брюксел.
Словакия е в контакт както с украинското правителство, така и с Европейската комисия, която се застъпва за пълно спиране на руския газ, за да намери решение преди транзитното споразумение между Украйна и „Газпром“ да приключи.
„Ние водим много интензивни разговори на международно ниво относно доставките на газ през 2025 г.“, каза Фицо миналата седмица. „Има много пречки, като например политически изявления от украинската страна, натиск за спиране на доставките от Изток на Запад, предложения за доставки на газ, които са много по-скъпи, включително транзитни мита, които ние отхвърляме. Не виждаме причина да плащаме за газ повече от необходимото поради геополитически причини.“
Спирането на транзита на руски газ през Украйна може да засегне и Австрия и Унгария, макар и в различна степен. По-рано този месец австрийската енергийна компания OMV прекрати дългосрочния си договор с „Газпром“, след като Русия прекъсна доставките – нещо, което канцлерът Карл Нехамер определи като „изнудване“.