Знак за охлаждане: Имотни сделки вече пропадат дори при одобрен кредит от банка
Строителите все по-често избягват да продават „на зелено“
Признаци на охлаждане на имотния пазар в България вече се наблюдават предвид геополитическата обстановка и несигурността около войната в Украйна. Търсенето на жилища намалява, а заради несигурната обстановка клиенти вече се отказват от имотна сделка дори след получено одобрение на кредит от страна на банка. Това коментира анализаторът на компанията за недвижими имоти „Явлена“ Младен Митов по време на конференция на imoti.net.
Продавачите и купувачите проявяват все повече мисъл и разум. Не се хвърлят на всяка цена, което е много важно в такава ситуация. Забелязва се и леко намаляване на активността и даже отказ от кредити, които вече са уредени от конкретните търговски банки, защото клиентите предпочитат да изчакат и да видят как ще се развие ситуацията“, коментира Митов.
Освен намаляване на активността от страна на купувачите обаче, на пазара се наблюдава и спад на предлагането на апартаменти „на зелено“. Обяснението е, че заради непредвидимата инфлация инвеститорите, които разполагат с ликвидни средства за завършване на определен обект, намират за по-удачно да изчакат с продажбата до достигането на по-напреднал етап на строителството. Така се стига до ситуация, в която както търсенето, така и предлагането са ограничени.
Много по-изгодно им е да продадат на Акт 15, което води до спекулативен недостиг на пазара“, коментира председателят на Националната асоциация на строителните предприемачи Георги Шопов.
Въпреки настоящата ситуация – следствие от войната в Украйна – според думите на Митов през тази и следващата година се очаква между 20 и 25 хиляди новопостроени жилища да влязат в експлоатация – „стига те да бъдат завършени“. За сравнение, през последните две години на пазара са влезли около 10 хиляди единици.
Индексация
Заради моментното поскъпване на редица материали някои строители вече искат от купувачите на жилища „на зелено“ предоговаряне на условията по договора и вдигане на цените. В настоящата ситуация това може да стане само по съвместно съгласие, но при отказ купувачите са изправени пред вероятността строителите да се забавят или изобщо да не могат да завършат обекта. Според Шопов поскъпване на строителството е налице, но двете страни трябва да намерят пресечна точка и да поемат съвместно ефекта от инфлацията.
По негови думи в момента строителите заедно с две министерства – на регионалното развитие и благоустройството и на икономиката и индустрията обсъждат възможността във вече сключените договори за продажба на жилища да бъде включена клауза за индексация на цените в посока нагоре. Първо обаче идеята е това да бъде договорено за обществените поръчки и да се види „как това ще се приеме от обществото“.
Чакаме европейски опит, защото ситуацията е еднаква в цяла Европа“, коментира Шопов.
Идеята, около която в момента се обсъжда индексацията на цените на обществените поръчки, е да се вземе предвид инфлацията в сектор „Строителство“ от европейската служба Евростат.
Шопов коментира поскъпването на различни материали за жилищното строителство. Той акцентира на арматурното желязо, което в началото на миналата година е било на цена от 1 лв. и се е покачило до 1.70 лв. към началото на тази, а в момента се продава за 2.40 – 2.80 лв. Това обаче по негови думи е „моментен пик в рамките на няколко седмици заради спекулативно покачване от страна на търговци“.
Страшно много кораби сега пътуват към Европа“, успокои Шопов.
За да минимизират риска си, някои инвеститори в момента предлагат два варианта за продажба на жилища – на по-висока цена, но с по-ниска първоначална вноска, така и на по-ниска цена, но с по-висока първоначална вноска от около 50%.
По данни на „Явлена“ от началото на годината до момента жилищата в София са поскъпнали с около 2.5 – 3%, а най-голям скок се наблюдава в Пловдив и Варна – с около 5%. С около 1.5% цените на жилищата са нагоре и в Бургас.
Прогноза за поскъпването на имотите тази година обаче никой не се наема да даде, тъй като редица външни фактори влияят твърде много в момента на себестойността на продукцията. По думите на Шопов цените ще се движат нагоре заради два фактора – поскъпването на строителните материали и самото свиване на предлагането. Според него покупката на жилища с цел инвестиция може да е „фатална“, ако след това те не се отдават под наем или не се продадат.
Java на село
Тенденцията за търсене на все повече жилища в селата около големите областни градове или дори по-отдалечени малки населени места се запазва и очакванията са през 2022 г. около 90 хиляди души да мигрират в такава посока. Приблизително толкова хора са се преместили на село и през шоковата заради избухването на пандемията 2020 г. От тях около 70% идват от големите градове в страната, а останалите – от чужбина.
Това стана ясно от изказването на председателя на Асоциацията на българските села Борислав Борисов. По негови думи търсенето в някои български села надхвърля 10 пъти предлагането, като основно се търсят готови за нанасяне жилища. Търсенето на дългосрочен наем на къщи около българските села също е много голямо, а там предлагането почти липсва напълно.
Според Борисов България вече има и нови най-скъпи села, коисто са изместили доскорошния №1 – Арбанаси. По думите му те се намират в близост до София, около района на Витоша.
Търсенето на офиси в българските села се повишава „изключително много, най-вече за изнасяне на дейности в сферата на IT, различни производства и услуги и менажиране на онлайн магазини и други“. Този феномен е факт основно край Пловдив, Пазарджик, Варна, Бургас и други.