Русия заплашва да остави Европа без газ
Кремъл не възнамерява да доставя суровина безплатно, но държи плащанията да са в рубли, с каквито държавите не разполагат
Русия разработва методи за приемане на плащания в рубли за своя изнесен природен газ и ще вземе своевременно мерки, ако европейските страни откажат да плащат в руската валута.
Няма да доставяме газ безплатно, това е ясно“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков по време на конферентна връзка, цитиран от Reuters. „В нашата ситуация едва ли е възможно и подходящо да се занимаваме с благотворителност“.
Руската централна банка, правителството и „Газпром“, който доставя 40% от европейския внос на газ, трябва до 31 март да дадат на президента Владимир Путин своите предложения за плащания в рубли.
Действията на Кремъл изглеждат като директна заплаха срещу европейските държави – някои от които заявиха, че няма да плащат в рубли, тъй като няма такава клауза в договорите им, а други – просто не разполагат с достатъчно руска валута.
На среща на лидерите на Европейския съюз в петък не бе постигната обща позиция по разпореждането на Путин от миналата седмица, че „недружелюбните“ страни, сред които е и България, трябва да плащат в рубли, а не в евро или долари.
В петък германският финансов министър Кристиан Линднер посъветва местните енергийни доставчици да не плащат за руски газ в рубли..
Италия ще продължи да плаща на Русия за енергия в евро, каза миналата седмица висш икономически съветник на италианското правителство.
Единственият голям проблем в Европа е газът и Русия иска да ѝ плащаме в рубли, които нямаме и това не е в договора“, каза Клаудио Дескалци, главният изпълнителен директор на италианската енергийна група Eni.
Полската PGNiG, която има договор с „Газпром“ до края на годината, също заяви, че не може просто да премине към плащане в рубли.
ЕС има за цел да намали зависимостта си от руски газ с две трети тази година и да прекрати изцяло вноса на руски изкопаеми горива до 2027 г.
В петък Съединените щати заявиха, че ще опитат да доставят допълнителни 15 милиарда кубически метра втечнен природен газ (LNG) за Европейския съюз тази година.
Инсталациите за втечнен природен газ в САЩ произвеждат с пълен капацитет и анализатори казват, че по-голямата част от всички допълнителни количества от САЩ, изпратен в Европа, трябва да идва от износ, който иначе би отишъл другаде.
Износът на руски газ за ЕС беше около 155 милиарда кубически метра миналата година.