Австралийският долар под натиск след разочароващите данни за Китай
Еврото остана стабилно спрямо долара на 1.3880
Йената поскъпна масово в понеделник, след като инвеститорите останаха настрана от по-рисковите валути, като австралийският долар, след като данните от Китай разпалиха притеснения относно забавянето във втората най- голяма икономика в света.
Данните, оповестени през уикенда, показаха изненадващо рязък спад в износа, който доведе до дефицит в търговския баланс на Китай, докато инфлацията се е охладила с най-бавно темпо за последните 13 месеца.
Анализатори предупредиха, че не е препоръчително прекаленото вглеждане в търговските данни, имайки предвид евентуалните сътресения, които може да се явяват като резултат от Лунната нова година, но инвеститорите предпочетоха да не рискуват.
Австралийският долар, обикновено използван като заместител на китайската валута при отиграването на важни икономически новини, бе ударен лошо. Той падна от 0.9065 до 0.9030 долара по време на късната нюйоркска търговия в петък и изгуби 0,7% до 92.92 йени. Оттогава австралиецът успя да се възстанови до 0.9040 долара и 93.18 йени.
Американският долар и еврото понижиха стойността си спрямо японската валута, падайки съответно до 103.06 и 143.10 йени от 103.31 и 143.30 в края на нюйоркската сесия.
Еврото остана стабилно спрямо долара на 1.3880, отдръпвайки се леко от петъчния връх на 1.3915, достигнат, след като данните за заетостта в САЩ показаха рязко ускорение през февруари.
Американските работодатели са добавили 175 000 нови работни места след създаването на едва 129 000 през януари, но това не бе достатъчно, за да спре ръстът на нивото на безработица, което се покачи от 6,6% на 6,7%.
Европейската единна валута приключи седмицата с ръст от 0,5%, като евробиковете бяха окуражени от нежеланието на ЕЦБ да предприеме по- нататъшни политически действия, въпреки прогнозата за ниска инфлация през идните години.
Устойчивостта на еврото бе изненадваща, особено предвид кризата в Украйна.
Няколко централни банки ще проведат своите редовни заседания тази седмица, сред които Япония, Нова Зеландия, Тайланд, Южна Корея и Индонезия. Анализатори споделиха, че очакват Резервната банка на Нова Зеландия да започне своя цикъл на затягане с увеличение на лихвения процент от 25 базисни пункта. Те очакват също намаляване на лихвите в Тайланд с четвърт процентен пункт, а лихвените проценти в Япония и Южна Корея вероятно ще останат непроменени.
Перспективите за увеличение на лихвения процент в Нова Зеландия вероятно ще подкрепя валутата през предстоящата седмица. Кивито последно се търгуваше за 0.8435 американски долара, като в петък достигна 0.8523, което е най- високата му стойност за последните 4 месеца.
Златото на загуба от 1% след даните за заетостта в САЩ, но на печалба за седмицата
Златото изгуби 1% от стойността си в петък, след като данни показаха, че ръстът на работните места в САЩ се е ускорил рязко, успокоявайки страховете от рязко забавяне на икономическия растеж, което от своя страна означава, че Фед вероятно ще продължи да намалява икономическите стимули.
Кюлчетата възвърнаха част от загубите, след като възвръщаемостта еталонните 10- годишни правителствени облигации върна част от печалбите, след като първоначално нарасна до 6- седмичен връх. По- ниските цени на американските акции, след първоначалния им ръст, също помогнаха на златото да се оттласне от дъното.
Работодателите са добавили 175 000 нови работни места през февруари, сравнено с 129 000 за януари, споделиха от Министерството на труда в САЩ. Нивото на безработица, обаче, е нараснало до 6,7%, отдалечавайки се от 5- годишното дъно на 6,6%, след като американците наводниха пазара на труда в търсене на работа.
Спот цените паднаха с 1,5% до дъно за сесията на 1329.35 долара за тройунция, като последно се разменяха на загуба от 0,9% за 1338.09 долара. Американските фючърси върху злато с доставка през април поевтиняха с 13.60 долара до 1338.20 долара за тройунция при обем на търговията около 30% над 30-дневната пълзяща средна.
Металът, възприеман като безопасен актив, бе на печалба от 1% на седмична база, удължавайки печелившата серия вече пета поредна седмица, капитализирайки печалбите, направени по- рано през седмицата, когато напрежението в Украйна ескалира.
В петък президентът Владимир Путин отхвърли предупреждението на американския президент Барак Обама относно московската военна интервенция в Крим, заявявайки, че Русия не може да игнорира призивите за помощ от рускоговорящите в Украйна.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД