Общините търсят 500 млн. лв. ДДС на водните проекти
Европейската комисия отказа да признае ДДС за допустим разход проектите
Общините ще трябва да намерят допълнително 500 млн. лв., с които да разплатят ДДС по водните проекти, които се изпълняват в момента, предаде kmeta.bg, позовавайки се на данни на Националното сдружение на общините на Република България (НСОРБ).
Тъй като Европейската комисия (ЕК) отказа да признае ДДС за допустим разход по общинските водни европроекти, в петък парламентът одобри на първо четене промени, които ще дадат възможността общините да ползват данъчни кредити за покриване на дължимия данък.
Влизането в сила на тези промени обаче ще отнеме известен период от време. Възниква въпросът откъде общините ще намерят допълнителен финансов ресурс за плащане на ДДС до възстановяването му като данъчен кредит, се казва в писмо до министъра на околната среда и водите Искра Михайлова, изпратено от Управителния съвет на НСОРБ.
От Сдружението изтъкват, че незавършената реформа е причина при оценяване на водните проекти на общините Асеновград, Пловдив, Добрич и Плевен, ЕК да реши, че ДДС по тези, както и по всички бъдещи проекти, ще се разглежда като невъзстановим разход.
От години се очаква незавършената реформа във водния сектор да даде трайно решение на редица важни въпроси, като собствеността върху ВиК мрежата и разпределянето на отговорностите на институциите за регулиране на сектора, както и ролята на държавата, общините и операторите при предоставяне на услугата, допълват от НСОРБ.
"Тези нерешени въпроси пораждат и несигурност по отношение на инвестициите, извършвани от общините чрез ОП "Околна среда". През 2007 г. ЕК одобрява сегашната ОПОС с условие реформата да е приключила до края на 2013 г, което очевидно няма да е факт. От тази гледна точка разглежданите към настоящия момент в Народното събрание, изменения в Закона за водите (ЗВ) определят срокове по разделянето на собствеността, но не и решаването на останалите проблеми", се казва в писмото до екоминистъра.
От Управителния съвет на НСОРБ настояват за спешно разработване на ефикасен механизъм за осигуряване на финансов ресурс за мостово финансиране на ДДС. Местните власти още веднъж отправят предложението си за временно замразяване на размера на отчисленията за депониране.