Бизнесът ще получи „шокови“ фактури за ток през септември
Оперативното ръководство на ТЕЦ „Марица изток 2“ е създало изкуствен дефицит на пазара, смята председателят на БФИЕК
Константин Стаменов, председател на БФИЕК:
Индустрията не може да се справи с поскъпването на тока. Високите цени карат различни предприятия да затварят или да преместят дейността си в чужбина. Средният и дребният бизнес също ще пострадат. От 1 юли на свободния пазар е цялото стопанско потребление на страната. По-малките консуматори, които са на месечни фактури, ще бъдат „зарадвани“ в началото на септември с шокови сметки, коментира в интервю за „24 часа“ Константин Стаменов, председател на УС на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.
Реакцията на институциите се е забавила, а най-скандално е поведението на ръководството на държавната ТЕЦ „Марица изток 2“, смята Стаменов. По думите му ръководството на централата е заплашвало с протести, ако не бъдат гарантирани субсидии, за да бъде спасена. Искането им е било отразено в регулаторното решение на КЕВР от 1 юли да се включат 3 тераватчаса производство от „Марица-изток 2“. Това е щяло да оскъпи с 14% тока за битовите потребители, а електроенергията им е трябвало да се изкупува на цена 220 лв./мвтч при прогноза на КЕВР за 119 лв./мвтч.
„Претенцията им, за да искат високата цена, беше поскъпването на въглеродните емисии на международните пазари. В допълнение искаха директна субсидия от 100 млн. лв. от фонд „Сигурност на електроенергийната система“, където постъпват приходите от продажби на въглеродни квоти на България“, разказва Стаменов.
Бизнес организациите и БФИЕК многократно са предупреждавали институциите, че след като централата получи субсидиите, няма да им се работи. В крайна сметка ръководството получава 111 млн. лв. директна субсидия от фонда, както и 1 млн. мегаватчаса производство за битовите потребители на непазарната цена от 220 лв. за мвтч.
„След като получиха редица субсидии, показаха, че пазарните сигнали не ги интересуват. Няма значение, че могат да спечелят пари и да си намалят загубите. По данни на работодателите държавната ТЕЦ поддържа персонал за 12 блока, а има физически осем. Около 9-10 месеца в годината работи с два блока.“
Председателят на БФИЕК смята, че субсидии се отпускат в нарушение на пазарните принципи, а държавната ТЕЦ е създала изкуствен дефицит на пазара и заради това цените са скочили толкова.
„При екстремните ценови нива те ще работят на печалба. Въпреки това те работеха с два блока от осем, 25% натоварване. В такава ситуация свръхпечалби реализират частните производители. Платихме милиони левове заради отказа на най-големия производител в Маришкия басейн да работи“, допълва Стаменов. Той не смята, че високите цени са резултат на горещините и силния туристически сезон.
За ограничаване на износа може да се мисли, когато има физически недостиг, обяснява Стаменов. По думите му, електроенергията в България отдавна не е евтина.
„През август нашата цена е близо с 60% по-висока спрямо Германия, която е водеща икономика и основен експортен пазар на нашите стоки. От началото на годината сме с 16% по-скъп ток спрямо германските ни конкурентни.“
По думите на Стаменов за периода 27 юли – 9 август потребителите на електроенергия, които купуват от борсата, са надплатили 64 млн. лв. Причината според председателят на БФИЕК е безхаберие.