Борисов: Не можем да приемаме мигранти със стара дата
Позицията на България е едновременно да се задействат три мерки
„Mного ясно казах, че със стара дата не можем да приемаме мигранти, защото не сме виновни, че сме последни в ЕС. Това каза министър-председателят Бойко Борисов по повод срещата на лидерите на ЕС и споразумението на германския канцлер Ангела Меркел с 14 страни, които са се съгласили да приемат мигранти обратно.
Вчера европейските лидери успяха да постигнат споразумение за единна стратегия относно мигрантите, влизащи в Европа. Обещанията за укрепване на сигурността по границите обаче бяха неясни, а германският канцлер Ангела Меркел призна, че остават нерешени различия между лидерите.
Според приетия документ страните от ЕС ще си прехвърлят пристигащите в Блока бежанци на доброволен принцип и ще създават „контролирани центрове” в ЕС, където ще се обработват исканията за предоставяне на бежански статут. Във финалното изявление след срещата се говори за ограничаване на придвижването на мигрантите в рамките на ЕС, но и това е посочено, че ще се прави на „доброволна база” от страна на държавите членки.
„Винаги съм казвал, че Германия е моторът на Европа. Винаги съм казвал, че последното десетилетие канцлерът Меркел е допринесла за просперитета и то в пълния обем на цяла Европа, не само на Германия. Разговарях миналата седмица и с премиера на Бавария. Били сме винаги най-солидарни. Само че аз солидарността я разбирам по друг начин – всяка държавa да си носи отговорността за границата“, каза Борисов и добави, че говори за външните за Съюза държави.
По думите му, когато вълната от мигранти е дошла, всички са били неподготвени, но България бързо е започнала да изгражда оградите. „Инвестирахме в полиция, жандармерия, сменихме закона, пратихме армията. Получихме и финансова помощ от ЕК“, каза премиерът.
Според него миграционният поток е сведен до нула. Борисов каза още, че усилията на България за пазене на границата, плюс работещото споразумение с Турция са гарантирали границата на ЕС.
Премиерът допълни, че България защитава една и съща позиция, работеща за всички европейски държави. „Позицията е едновременно да се задействат трите мерки. Първата – осигуряване категорично на външните граници на ЕС чрез финансова помощ, хора техника за Гърция, Италия, Испания и България. Едновременно с това да се преговаря с държави без да им се назовават имената извън Европа, където да се направят такива "хот спотове" или платформи, за да може хората, които си мислят, че могат да намерят работа и препитание в Европа, да отидат там. Категорично да се разделят двата вида мигранти – бягащите от войната с икономическите. Това не е едно и също", подчерта Борисов.
Според него вторично преразпределение в Европа може да има, "ако една държава е изпуснала мигрантите, минали нелегално, не си изпълнила ангажиментите, тогава разбирам да се върнат". „Но тези, които са влезли по официален път, съгласно всички споразумения и са отишли да търсят препитанието си в Европа. Една част първо по какъв начин ще бъдат върнати? И второ, защо ни наказват за нашето усилие и усърдие", попита Борисов.