Българското газово хранилище е едно от най-празните в Европа
Количествата в „Чирен“ са близо 10% под средното за континента, а по-малка запълняемост от България имат само две държави
Единственото българско подземно газово хранилище е пълно на по-малко от 26%, показват данните на Асоциацията на европейските оператори на газохранилищата. Също така числата показват, че ПГХ „Чирен“ е едно от най-празните хранилища, докато все още не е ясно дали ще има конфликт между Русия и Украйна и евентуално проблем с доставките на синьо гориво.
Към 8 февруари в България са нагнетени количества с еквивалент на потребление 1.51 TWh (тераватчаса). Капацитетът на „Чирен“ е 5.81 TWh.
Агрегираните данни на платформата показват, че като цяло хранилищата в Европа са пълни на около 35%. Има и изключения, като Полша, Великобритания, Португалия, Швеция и Испания, където запълняемостта е между 60 и 86%.
По-малък процент нагнетено гориво имат само хранилищата в Австрия (20.64%) и Нидерландия (25.05%).
Припомняме, че при съмнителната продажба на природен газ за Румъния, осъществена от новото ръководство на „Булгаргаз“ на 4 февруари, е имало и суровина от газовото хранилище в Чирен. Когато бившият енергиен министър и член на БСП Румен Овчаров първи съобщи за сделката, изрази притеснение, че резервите на България се изпомпват, въпреки че светът се подготвя за инвазия на Русия в Украйна и не е изключено да има прекъсванията на доставките на газ за България, както се случи през 2009 г.
Новият директор на „Булгаргаз“ Людмил Йоцов се опита да оправдае действията на обществения доставчик, като каза, че количествата от „Чирен“ са били само 3% и общо продадения газ в сделката от 4 февруари, а източването на суровината се случва по предварително изготвен график.
За този график, който очевидно не може да се променя независимо от извънредните обстоятелства, говореше и предишният директор на „Булгаргаз“ Николай Павлов. Той също винаги изтъкваше заложеният график като причина да се използват запасите.