Цените на енергията в Европа чупят рекорди
Високите сметки на домакинствата и периодичното спиране на дейността на някои предприятия през зимата, могат да предизвикат дълбока рецесия
Цените на електроенергията в Европа продължават да чупят рекорди, усилвайки енергийната криза в региона и разпалвайки страховете относно достъпа до електричество и отопление с наближаващите студени месеци, предава CNN Business.
Вчера в Германия цените на тока, които през годините се считаха за еталон в Европа, надхвърлиха за кратко 1000 евро за мегаватчас, преди да паднат обратно до 840 евро.
Това изобщо не е нормално и е невероятно нестабилно. Тези цени сега достигат нива, които си мислехме, че никога няма да видим“, каза Фабиан Рьонинген, старши анализатор в Rystad Energy.
Цените скочиха, откакто руският "Газпром" обяви, че ще затвори газопровода "Северен поток 1" за три дни, за да извърши дейности по поддръжката. По този начин Русия поднови страховете, че може напълно да спре доставките за Европа, която се надпреварва да трупа запаси преди зимата.
И през юли, когато ключовият тръбопровод беше спрян за ремонт за 10 дни, много политици се страхуваха, че през него няма да потече газ отново. Когато Русия възобнови операциите, потоците бяха значително намалени.
Ядреният сектор на Франция, който осигурява около 70% от електричеството в страната, също се бори с по-ниско производство, което повишава цените на енергията.
Чешката република обяви в понеделник, че ще свика спешна среща на европейските енергийни министри в Брюксел следващата седмица, докато регионът се лута да търси решения на кризата.
Предприятията са загрижени, че може да се наложи периодично да спират дейността си през зимата, ако има недостиг на енергия. Европейските домакинства пък най-вероятно ще се затрудняват да плащат твърде високите сметки за отопление в студените месеци. Последствията могат да предизвикат дълбока рецесия.
И въпреки че вчерашният оптимизъм – когато германският министър на икономиката Робърт Хабек заяви, че запасите от газ в страната се запълват и Германия няма да трябва да плаща високите цени, които в момента се изискват от пазара – огромната несигурност в Европа остава.
По думите на Хабек съоръженията за съхранение на газ в Германия са пълни почти 83% и ще достигнат прага от 85% в началото на септември.
Високите цени на електроенергията за следващата година показват, че търговците не смятат, че кризата ще бъде овладяна идните месеци”, твърди Фабиан Рьонинген.
„Възможно е да има няколко поредни зими, в които трябва по някакъв начин да намерим решения“, каза вчера главният изпълнителен директор на Shell Бен ван Берден на пресконференция в Норвегия.
Uniper – най-големият вносител на природен газ в Германия – заяви в понеделник, че ще се нуждае от повече помощ от страна на правителството, като поиска допълнителни 4 млрд. евро. Компанията каза, че няма пари в брой поради недостига на руския износ, което я принуждава да плаща изключително високи пазарни цени, за да запълни празнините в доставките.