Цените на петрола скочиха с близо 4%
Инвеститорите са в очакване на решението на ОПЕК+ за квотите за добив в рамките на картела
Цените на петрола се повишиха с близо 4% в понеделник, движени от очакванията на инвеститорите за днешната среща на ОПЕК+, на която ще се решава за промяна на квотите. Фючърсите на сорт Брент се повишиха с 3.8% до 96.5 долара за барел след покачване с 0.7% в петък. Американският суров петрол West Texas Intermediate поскъпна с 3.5%, до 90 долара след ръст от 0.3% в предишната сесия.
Американските пазари са затворени заради официален празник в понеделник.
На срещата си по-късно в понеделник Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници – група, известна като ОПЕК+, вероятно ще запазят квотите за добив непроменени за октомври, казаха шест източника от ОПЕК+.
Трима от източниците казаха, че групата производители може да обсъди малко намаление от порядъка на 100 000 барела на ден (bpd).
Очаква се групата да остави непроменени целите за производство, но е вероятно намалението поне да бъде обсъдено; което, ако бъде последвано, ще създаде повече нестабилност и несигурност във време на значително безпокойство“, каза Крейг Ерлам, старши пазар анализатор в OANDA.
Русия, вторият по големина производител на петрол в света и ключов член на ОПЕК+, не подкрепя намаляване на производството в момента и групата производители вероятно ще реши да го запази стабилно, съобщи в неделя Wall Street Journal, цитирайки неназовани източници.
Цените на петрола паднаха през последните три месеца от многогодишните си върхове, достигнати през март, притиснати от опасения, че повишаването на лихвените проценти и ограничаването на COVID-19 в големи части от Китай може да забавят глобалния икономически растеж и да намалят търсенето на петрол.
Мерките за блокиране в южния технологичен център на Китай – Шенжен – бяха облекчени в понеделник, тъй като новите инфекции показаха признаци на стабилизиране, въпреки че градът остава в повишена бдителност.
Междувременно преговорите за съживяване на ядрената сделка от 2015 г. с Иран, потенциално осигуряваща тласък на доставките от връщането на иранския суров петрол на пазара, срещнаха нова пречка.
Белият дом отхвърли в петък призива на Иран за сделка, която да бъде свързана с приключването на разследванията от ядрения надзорен орган на ООН, каза западен дипломат.