Депутатите бламираха Караджов за финансирането на пътните ремонти
С процедурни хватки народните представители от управляващата коалиция отложиха гласуването на 655 млн. лв. за строителните фирми
Депутатите отложиха за петък разглеждането на проекта на решение, който ще позволи на АПИ да се разплати с пътните фирми и да продължат ремонтите и поддръжката на пътищата в страната. В момента Агенция „Пътна инфраструктура“ е изправена пред такава възможност, тъй като с приетия преди месец бюджет за 2022 г. не бяха заложени необходимите средства.
Отлагането пък се случи след множество процедурни хватки, 20-минутна почивка и свикан председателски съвет по предложение на БСП.
Във вторник Комисията по регионално развитие разгледа проекта, който бе внесен от председателя ѝ Настимир Ананиев и група народни представители от ПП, ИТН, БСП. Тогава Ананиев го прокара отново с процедурни хватки. Самият ресорен министър Гроздан Караджов заяви, че проектът се внася по негово предложение, защото АПИ е в патова ситуация. В сряда обаче, когато проектът трябваше да бъде гледан и от Бюджетна комисия, депутатите от ПП, БСП и ДБ не се появиха. И Комисията не успя да го обсъди заради липсата на кворум.
Документът обаче попадна в дневния ред на парламента като първа точка, защото разглеждането му вече е било одобрено. Председателят на парламента Никола Минчев днес констатира, че точката не може да се гледа, защото липсват доклади на комисиите. Ива Митева (ИТН) заяви, че точката може да отпадне единствено след гласуване на депутатите в зала.
Комисията по регионално развитие е гледала тази точка, решението е гледано, но председателят не е подписал доклада“, заяви Митева, имайки предвид Настимир Ананиев.
Приемането на проекта на решение трябва да даде възможност на АПИ да разплати 50% от извършените дейности по ремонт и поддръжка на пътищата и 100% за маркировка и знаци. Общата сума възлиза на около 655 млн. лв. Освен това проектът удължава срока за прекратяване на действащите договори на фирмите до избора на нови изпълнители по новите обявени обществени поръчки.
Също така АПИ ще може да възлага допълнителни дейности към строителите по действащите договори, за да продължи работата по 278 обекта в страната – пътища, магистрали, тунели и др. Тези дейности на агенцията са блокирани от споразуменията, подписани с фирмите миналата година. С идването на служебното правителство на власт стана ясно, че възложените дейности в пъти надскачат стойностите в договорите, а АПИ няма нужния бюджет, за да се разплати с фирмите.
Регионалният министър Гроздан Караджов, който присъства в парламента за трети пореден ден, призова депутатите да гласуват проекта, защото има реална опасност пътищата да останат без поддръжка.
Пътищата в България, които и без това са в трагично състояние, вече не могат да бъдат поддържани и ремонтирани. Агенция "Пътна инфраструктура" не може повече да възлага каквито и да било дейности по поддръжка на републиканската пътна мрежа – дейности за подмяна на мантинели, пътни знаци, нито поставяне на предпазни или ограничаващи мрежи. Ако нейните ръководители направят нови възлагания, те ще се изправени пред следната дилема – дали да спазят стриктно закона, или умишлено да го нарушат с всички последици", заяви Караджов.
Министърът посочи, че пътят през прохода "Витиня" е блокиран от 6-метрова опашка от коли, защото не се ремонтира заради „вързаните ръце“ на Пътната агенция.
Не търся да свалите отговорността от мен, а Народното събрание да поеме своя дял от отговорността, за да ми даде възможности след това и аз да понеса своята отговорност и да отговоря на обществените очаквания за качествено поддържане на републиканската пътна мрежа и за завършване в срок на започнати през миналата година ремонти", заяви Караджов пред депутатите.
Тошко Йорданов (ИТН) заяви, че доклада на Регионалната комисия съзнателно не е внесен от Ананиев. Той призова за гласуване на проекта.
Това, което е първа точка в дневния ред, е внесено от Настимир Ананиев, който е от вашата група и под него сме се подписали БСП, ИТН и ПП. Отказвате да гласувате нещо, което сте внесли. Тежко раздвояване ментално има в тази ситуация, не е хубаво да се излагаме по този начин“, заяви Йорданов.
Любомир Каримански от ИТН, който е председател на Бюджетната комисия, заяви, че заседанието ѝ е било бламирано и призова или председателят на НС да наложи наказания на неявилите се депутати, или да позволи председателите на комисиите да санкционират тези, които бламират комисиите.
Георги Свиленски (БСП) предложи 30-минутна почивка и Председателски съвет.
„Няма смисъл с процедури да губим време, каня и вицепремиера да присъства на Съвета“, заяви Свиленски.
Председателят Минчев даде 20 минути почивка и свика Съвета. След краят му направи процедурно предложение точката да бъде преместена за гледане в петък между блиц контрола и парламентарния контрол. Допусна се и възможността проекта да мине и през Правна комисия.
Първо ще има блиц контрол, след това ще преминем към проекта и след като изчерпим точката, ще започне парламентарният контрол, който ще продължи 3 часа. Заседанието ще бъде удължено“, заяви Минчев.
Предложението бе прието с 148 гласа „за“, 4 – „против“ и 3 – „въздържали се“.