Държавата отпусна 800 млн. лв. заем на „Булгаргаз“
Преговори с „Газпром“ все още не са започнали, но дори да стартират – те ще са за доставки само до декември
Служебното правителство отпусна заем на държавния оператор „Булгаргаз“ в размер на 800 млн. лв. Това обяви енергийният министър Росен Христов пред медиите след заседанието на Министерски съвет. Това се случва дни, след като новосформираният щаб разкри, че търси финансиране за дружеството и води разговори с неназовани финансови институции. По думите на Христов парите ще бъдат осигурени от бюджета.
Проведох срещи с всички банки, с които дружеството работи и започна обсъждане за финансиране и рефинансиране на текущите задължения, за да се осигурят допълнителни средства. Търсим различни източници. Водих разговори с Европейска банка за възстановяване и развитие, Европейска инвестиционна банка, Черноморска банка“, заяви министърът няколко часа по-рано в ефира на БНТ.
Той кaза, че държавният заем ще бъде с лихва над пазарната, а очакванията са скоро общественият доставчик да вземе дългосрочен такъв, с който да върне държавния.
Христов уточни, че дружеството не е на загуба, а има проблем с оборотните средства заради ниската събираемост от топлофикациите в страната. Само най-големият му клиент – „Топлофикация София“ – му дължи около 300 млн. лв.
Росен Христов отново подчерта, че страната се опитва да намери слотове за разтоварване на танкерите с втечнен газ и затова все още не е официално потвърдена сделката за част от тях. Така той потвърди тезата си, че не липсата на пари в „Булгаргаз“ е причината за поисканата отсрочка от доставчика на първия танкер LNG, който трябва да осигури суровината за октомври.
Припомняме, че крайният срок за подписването на договора за първия танкер с американската компания Cheniere е 19 август, като не е ясно отсрочката дали вече е договорена и докога.
Според министъра не е добра идея служебен кабинет да подписва дългосрочна сделка за газ.
Имаме газ до септември, има откъде да намерим и до края на годината. Оферти има много, поне 3 – 4 имаме. Проблемът не е в количествата и доставката, а в цената. Повечето оферти са за втечнен газ, но за тях няма терминали за разтоварване. Има слотове, давани от частни компании, но цената е такава, че не е изгодно. Основна цел е да осигурим слотове за разтоварване“, обясни Христов.
Министърът подчерта, че няма как страната да остане изцяло без природен газ и това да наложи потребителите да преминат само на електрическа енергия.
Той каза, че правителството все още не е започнало да търси контакт с руския доставчик „Газпром“.
Това е последният вариант, но не е изключен“, коментира Христов, като уточни, че няма да се говори за нов договор с руския енергиен гигант, а само за доставка по наличния договор.