Държавните университети спират работа заради неосигурени средства
В знак на протест на 20-ти май висшите училища няма да отворят врати, а в действията им може да бъде включено и блокиране на ключови артерии в страната
Съветът на ректорите на висшите училища в България изпрати отворено писмо до президента, служебния премиер, българския еврокомисар, омбудсмана, председатели на парламентарни комисии и до председателите на парламентарни групи по повод неизпълнение на поетите от държавата ангажименти, заложени в Закона за висше образование (ЗВО).
Ректорите на държавните университети обявиха, че за първи път от началото на прехода и промяната, започнала през 1989 г., ще започнат от следващата седмица повсеместни стъпаловидни по продължителност протестни действия до края на семестъра. Протестите ще се изразяват в постепенно нарастване на дните, в които висшите училища няма да работят. В тези действия може да бъде включено и реално блокиране на ключови артерии в страната.
На 20 май 2024 г. всички държавни български университети и част от частните предупредително няма да отворят врати, като изключение ще се направи единствено за дейности със спешен и неотложен характер”, пише в писмото.
Ректорите посочват, че през последните три години средствата като дял от брутния вътрешен продукт (БВП), предвидени за финансиране на българските университети, драстично намаляват. Трудовите възнаграждения на преподаватели, асистенти, доценти и професори са унизително ниски и неконкурентни спрямо тези на лица, заемащи позиции, изискващи не толкова висок образователен и интелектуален ценз (и несъпоставими с възнагражденията на колегите от Европейските образователни институции).
Припомняме, че в бюджета за 2024 г. са заделени 39 млн. лв. за увеличаване на възнагражденията на академичния състав от 1 януари 2024 г., но все още университетите не са получили и лев. Планирано беше и последващо увеличение на заплатите, считано от 1 април 2024 г., за което са необходими 150 млн. лв., които обаче вече бившият финансов министър Асен Василев не заложи в бюджета.
Отдавна най-талантливите млади хора на България не избират кариера в науката. Наблюдава се и текучество на хабилитирани лица към педагогически професии и ангажименти в системата на средното образование, и други, които не са свързани с образованието. В същото време системата претърпява положителни вътрешни трансформации”, пише в писмото.
Съветът на ректорите подчертава, че на фона на ангажиментите, които държавата официално е декларирала към академичната общност с изменението на Закона за висшето образование, е последвал мълчалив отказ да се изпълнят задълженията по него и да се осигурят необходимите средства. Държавата, в лицето на изпълнителната власт, е отказала да изпълни задълженията си, които законодателната власт й е вменила.
„Още повече, че държавата през последните години игнорира приноса и значението на частното висше образование за общественото и икономическо развитие на страната”, пише в протестното писмо.
В навечерието на най-светлия за академичната общност празник – 24 май, Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, сме принудени да се обърнем към цялата общественост в пореден опит да бъдем чути и разбран. Преподавателите, учените и служителите в администрацията на висшите училища са гръбнакът, които формира т. нар. „елит на нацията”, пише още в писмото от ректорите на държавните висши училища в България.
В позицията се подчертава, че от сектора остават непреклонни в исканията си за осигуряване достигането на средна брутна работна заплата за академичния състав в държавните висши училища, не по-малка от 180% от средната брутна работна заплата за страната, и осигуряване на минимална основна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища, не по-малък от 125% от средната брутна работна заплата за страната. Ректорите призоват за разбиране и подкрепа от страна на цялото българско общество и най-вече от студентите и докторантите.
Нашите действия не са резултат на моментна емоция, а на дългогодишно потискано недоволство, превърнало се вече в оправдан гняв, се посочва в протестното писмо, подписано от 44 ректори на български университети до държавните институции”, споделят ректорите.