Една малка страна в покрайнините на Европа вече е с режим на тока
Три пъти на ден по два часа – хората в Косово свикват да живеят по нови правила
Светлините угасват, а френският шансон внезапно спира да звучи. Сутрешната глъчка в кафенето Image в косовската столица Прищина утихва. А е само 10 сутринта. Арбонор Гаши донася малък външен генератор и го включва. Мощността е достатъчна, за да засвири музиката отново. Настроението сред политиците, лобистите и бизнесмените, които посещават заведението, обаче доста се е влошило. Няма повече кафе освен вече изстиващото.
Някои хора се ядосват, но вината не е моя. Това е политически проблем. Никоя друга страна няма такъв недостиг на електроенергия в Европа, само ние“, коментира Гаши пред Bloomberg.
Косово е сред най-бедните страни в Европа, а сътресенията и трудностите не са й чужди. Недостатъчното производство на електроенергия отдавна тормози нацията, която все още живее в сянката на конфликта със Сърбия. Това са първите прекъсвания на тока на континента този месец, но те може да се окажат предистория към сходен сюжет в по-богатите части на Европа.
Правителствата вече са заделили огромните 280 млрд. евро за смекчаване на енергийната криза за домакинствата и бизнеса. Междувременно министри от България до Великобритания обмислят планове за спирания на тока в опит да съхранят ресурси за идващата зима, след като войната в Украйна доведе Европа до енергийна криза.
В Прищина, град с около 200 хил. жители, и в цяло Косово вече е въведен режим на тока. Електричеството спира за 120 минути на всеки шест часа, като пощадена е само критичната инфраструктура, като болници и някои индустрии.
Кризата засили натиска върху премиера Албин Курти, когото противниците обвиняват, че не е предприел действия за избягване на прекъсванията.
Косово въведе режим на електрозахранването след години на неадекватни инвестиции в енергийната индустрия, оставяйки страната в още по-лошо състояние на прага на последната криза. Националната енергийна компания наложи подобни прекъсвания миналата зима“, коментира косовският министър на икономиката Артане Ризваноли.
За близо 1.8-те милиона граждани на Косово необходимостта да остават без електричество на редовни интервали от време е още едно доказателство за политическата и икономическа склероза, в която страната се намира след края на войната със Сърбия през 1999 г. Нацията обяви независимост девет години по-късно.
„В продължение на месеци, много години след войната, електричеството беше оскъдно и всичко работеше на генератори. Звукът от тях бе като връщане към войната. Отново нищо не е в нашите ръце“, каза Джлиряна Раковица.
Раковица прави ръчно изработени сребърни бижута в малък магазин в центъра на града, който сега се управлява от нейната дъщеря. По думите ѝ клиентите нямат против да пазаруват дори в часовете, когато няма ток – нищо, че климатикът не работи в летните горещини. „Те са свикнали да разглеждат сложната ръчна работа на дневна светлина“, обясни тя.
Въпреки това ситуацията в Косово я отчайва.
Ние плащаме данъци. Трябваше да имаме нормален живот, а не тези проблеми 22 години след войната“, категорична е Джлиряна Раковица.
Най-големите компании в Косово също са засегнати. Фабриката за матраци на Devolli Corporation, най-големият износител на страната, дава работа на 2500 души, които произвеждат 2.5 млн. матраци годишно. Засега фирмата се справя с прекъсванията на електрозахранването с помощта на три външни генератора, но бизнесът ѝ ще пострада, ако режимът на тока продължи. Или още по-лошо – ако бъде удължен.
„Това може да доведе до разместване на смените и увеличаване на разходите“, обясни Албина Кари, мениджър продуктово развитие в компанията, която е ключов работодател в град Джакова.
Продължаващите прекъсвания на електрозахранването може да ограничат растежа на 9-милиардната икономика, като засега прогнозите на централната банка са за увеличение между 2.5 и 3%.
„Гражданите ще си вземат глътка въздух от прекъсванията на електрозахранването още следващата седмица, тъй като един от блоковете на единствената електроцентрала на въглища в Косово трябва да заработи отново след профилактика“, каза косовският министър на икономиката.
Но почивката трябва да бъде кратка. Режимът на тока ще се върне, след като температурата се понижи. В даден момент режимът може да се удължи с часове през деня. Това е най-лошият сценарий“, допълни тя, видимо разтърсена от напрежението, под което се намира.
Ризваноли е загрижена, че ограничените бюджетни ресурси на Косово (б.р. – страната разчита на доходи от парични преводи от своята диаспора в чужбина ) ще изпитат трудности пред осигуряването на доставки на електроенергия, тъй като цените скочат до небето. „Тук се състезаваме с най-богатите европейски страни за ограничената мощност, която ще бъде налична през тази зима. Лесно можем да си представим какъв ще бъде резултатът“, отбеляза тя.
Тъй като търсенето се увеличи и цените на електроенергията се повишиха по-рано тази година, правителството ограничи доставките на електроенергия за компаниите за добив на криптовалути. Също така започна кампании за повишаване на осведомеността, призовавайки гражданите да пестят енергия и вършат домакинската си работа извън пиковите часове на деня.
Опозиционните партии казват, че това няма да е достатъчно, обвинявайки правителството в лошо управление.
Това е увертюрата на всичко, което предстои. Определено се очаква много сурова зима. В края на краищата хората са оставени сами, те нямат подкрепата на правителството“, каза Мемли Красничи от опозиционната партия PDK.