Перник предлага перфектни условия за справедлив преход
Справедливият въглищен преход в Перник е възможен като за целта има европейски средства, който да го подпомогнат. Градът от своя страна може да предложи на бизнеса перфектни условия, подготвени кадри и европейско финансиране. Около това мнение се обединиха участниците в панела „Капитал за промяна: Инвестиция в справедливия преход на Перник" на международната конференция „Справедлив преход в Перник“, организирана от „Бранд Медия България“, издател на Economic.bg, като част от европейския проект „Кариерен преход на възможностите“.
Перник и регионът имат огромен потенциал, нека да стъпим на силните си страни, на славното минало, на традициите във въгледобива и да обърнем поглед напред“ – с това модераторът Ангелина Бонева, експерт по европейски политики и бивш заместник-министър на регионалното развитие, започна дискусията.
Поглед към малкия бизнес
Доц. Милена Ангелова, член на Европейския икономически и социален комитет и генерален секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) обърна внимание на това, че малките и средни предприятия са ключови за преквалификацията на заетите във въглищните региони. И именно заради това трябва да им се обърне специално внимание и да се работи съвместно с институции, социални партньори, както и с големите компании и финансиращи организации.
Трябва да се подкрепят работниците, но и малките и средни компании, защото са част от веригата на стойността. За всички тях трябва да се мисли с грижата, за която се мисли за освободените работници“, заяви тя.
Ангелова акцентира върху проблема с Перник и Кюстендил и районирането в България на ниво Nuts 2. Двете общини са част от Югозападния регион, но в него е включен и град София, който заради икономическите си възможности изкривява картината. Така, на практика, за Перник и Кюстендил е трудно да се отдели адекватно финансиране, така че да посрещнат предизвикателствата на прехода. По тази причина са разработени и нови 3 варианта на райониране, така че София – град да не хвърля сянка върху възможностите за помощ на Перник и Кюстендил.
..и подкрепата за него
На събитието бяха представени европейските програми за финансиране по Фонда за справедлив преход (ФСП), както и механизмите от новия програмен период.
Възможностите по ФСП представи Ивайло Стоянов, началник на отдел „Стратегическо планиране и програмиране“ към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Той обясни, че за града са предвидени общо 131 млн. евро – ресурс от Фонда и национално финансиране, които имат за цел да подпомогнат бизнеса и гражданите в този период.
В момента по него са отворени процедурите „Подкрепа за работещите в засегнатите сектори чрез обучения за квалификация и преквалификация“, както и „Картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в най-силно засегнатите от климатичния преход области“. Наскоро приключи оценката и на проектите за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради във въглищните региони. В област Перник 38 блока ще бъдат обновени с 32.9 млн. лв.
Скоро предстои да отвори и процедурата за подкрепа за индустриалните и логистични зони в трите региона. От МРРБ очакват голям интерес към нея сред общините и предприятията. Стоянов я определи като добра алтернатива за осигуряване на работни места и развитие на местната икономика.
В подкрепа на малките и средни предприятия до седмици ще отвори и друга мярка - „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия (МСП) към икономическия преход“ с общ бюджет 250 млн. лева. Целта ѝ е развитие на местния бизнес и създаване на нови работни места.
Иновативният преход
Говорейки си за справедливия преход, можем да поговорим и за иновативния преход“, допълни Радослав Ризов, Генерален директор, Генерална дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“, Министерство на иновациите и растежа, който представи възможностите по европейските програми на ведомството.
Според него близостта на Перник до София го поставя в благоприятна ситуация – „има кадри, има перфектни условия, има европейско финансиране“.
Ризов обясни, че през 2024 г. МИР е пуснало процедури за над 500 млн. лв. – за внедряване на иновации и семейни предприятия, към които е имало голяма активност от Югозападния район на планиране, където по думите му има напредничави предприятия. Поради тази причина ведомството е започнало наддоговаряне за някои от процедурите.
Тази година трябва да стартира процедура, която да надгражда предишните – за Въвеждане на технологии от областта на индустрия 4.0 в предприятията. Общият бюджет по нея е 101 млн. лв. - между 150 и 850 хил. ще е наличното финансиране на проектно предложение.
За първи път ще има възможност наличната безвъзмездна финансова помощ да се миксира с финансовите инструменти през Фонд на фондовете, обясни експертът.
Друга предстояща процедура е за „Насърчаване на защитата по права на индустриална собственост от страна на малки и средни предприятия“ с бюджет - 16.3 млн. лв. С нея компаниите ще могат да получат ваучери за регистрация на търговски марки, патенти и полезни модели.
Правото да останеш
И ако в Европейския съюз доскоро се говореше за правото за свободно движение на хора, то вече разговорът е в посока на правото да останеш, там където си. А перничани масово заявяват, че са горди граждани и искат да продължат да живеят в Перник.
Цветан Спасов, главен директор, ГД "Европейски фондове, международни програми и проекти" в Министерство на труда и социалната политика представи предварителни данни от програмата за картографиране на уменията на заетите във въглищния сектор - 15 100 работници и служители, заети в предприятията на територията на трите въглищни региона. В Перник са участвали рабтещите в "Топлофикация Перник" и „Мини Перник“ - над 900 човека.
Масово, огромният процент от анкетираните лица желаят да останат в Перник, те са горди, че са перничани и че до ден днешен са заети в сектор произовдство на електроенергия и минодобив".
Резултатите показват, че повечето хора, които са анкетирани последните 5 години не са участвали в нито едно обучение. Всеки трети отговаря, че не би се включил в обучение, но всеки седми се е съгласил.
Според Спасов обаче в момента, в който хората разберат за съществуващите безплатни възможности, рано или късно ще изявят желание да се включат в обучението.
По думите му Перник, Кюстеднил и Стара Загора се чувстват обидени и се възприемат като жертва на този справедлив преход. А причината, според него, вероятно са технологиите, които се твърди, че могат да заместят въглищните и минодобивните производства, а именно фотоволтаични централи, например.
Той описа и какво очакват засегантите от прехода от държавата – достойно обезщетение, че ще напуснат работа или ще бъдат преместени при друг работодател. Една част очакват държавата да им преодстави възможност за включване в обучение, докато по-малко очакват Агенция по заетостта да им предостави възможност за преместване на друга достойна позиция в друго производство, с надежата да е отново в сектора на енергетиката.
Всички анкетирани искат подробна медийна кампания за разясняване на ползите от зелената сделка, информационна кампания, която да включва цялата информация за квалификация и преквалификация, предприемачество, които ще бъдат достъпни.
Обезверени от това, което се случва попследните няколко години следствие на липсата на политически решения за развитие на енергетиката в България като цяло, допълни информацията Огнян Атанасов, заместник-председател на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).
Според него самото картографиране е започнало в лоши условия, когато ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ е трябвало да затвори и когато 350 човека излязоха на улицата.
Синдикатите тогава спряхме да говорим за справедлив преход, за тези хора преходът няма как да е справедлив", категоричен е той.
Той обясни, че дори има представители на бранша, конкретно в Стара Загора, които са се съпротивлявали в участието си в картографирането.
Има възможности
Конкретни възможности за заетост в региона дадоха от „Електрохолд“ и „ЕРМ Запад", които са готови да работят с бранша за преквалификацията на заетите във въглищните региони през програмите на компанията. Тази възможност беше представена от Евгения Накова, директор „Човешки ресурси“ в „Електрохолд България“.
Това са хора, които ние определено бихме могли да преквалифицираме благодарение на програмите, които има в нашата организация“, каза тя.
От 2017 г. „ЕРМ Запад“, най голямото електроразпределително дружество в България, изгради свой собствен Технически учебен център, който е лицензиран в Националната агенция по професионално образование и обучения. В него хора без квалификация могат да придобият такава в осем професии и дванадесет специалности, свързани с дейността.
Подобни възможности за работа и професионално развитие дават шанс на работещите във въглищния сектор да останат в същия бранш, в същото населено място, където са семействата и социалната им среда.
По думите ѝ това би била чудесна възможност за хората от минната индустрия или хората, които са работили в топлоелектрическите централи, да повишат своята квалификация или да се преквалифицират.
Това са ценни специалисти за един ключов за икономиката ни сектор. Те имат основни знания, познават бранша и са много по-гъвкави и адаптивни, по-бързо биха придобили ключови умения, свързани с електроразпределението“.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.