ЕС се подготвя за спиране на руския газ
Брюксел подготвя законодателство, което да задължи държавите да поддържат високи нива на суровината в хранилищата си
ЕС разглежда възможни сценарии, при които доставките на руски газ спират през следващата зима. Това заяви вицепрезидентът на Европейската комисия Валдис Домбровскис пред Европарламента, цитиран от Reuters.
Разглеждаме сценарии на частично или пълно спиране на газовите доставки от Русия през следващата зима, за да можем да помогнем на страните членки да се подготвят и да си осигурят гориво навреме“, посочи еврокомисарят.
В тази връзка Европейската комисия ще предложи законодателство, което изисква страните от ЕС да запълват своите газови хранилища до поне 90% от капацитета си преди всяка зима.
Нахлуването в Украйна от Русия, най-големият доставчик на газ за Европейския съюз, засили опасенията относно шокове в доставките, дори когато страните от ЕС все още избягват да санкционират руските изкопаеми горива. Докато Европа планира да намали зависимостта си от въглища, нефт и газ това десетилетие в съответствие с целите за климата, засега страните са силно зависими.
За да изгради буфер за доставки за следващата зима, Брюксел ще изиска от страните от ЕС да запълнят складовите съоръжения поне на 90% до 1 ноември всяка година, като ще има междинни цели за предходните месеци.
В настоящия геополитически контекст повече не могат да бъдат изключени по-нататъшни прекъсвания на доставките на газ. Това може сериозно да навреди на гражданите и икономиката на Съюза“, се казва в проектопредложението, видяно от Reuters, което ще се нуждае от одобрение от страните от ЕС и европейските парламенти.
Държавите ще бъдат отговорни за постигането на целите и могат да използват опции като задължаване на доставчиците да поставят минимални обеми за съхранение, възлагане на операторите на преносни системи да купуват стратегически запаси от газ и предоставяне на финансови стимули за това.
Комисията ще се намесва, ако държавите не следват заложения график. Проектозаконът също така ще премахне тарифите за пренос, когато се отнася до преместване на газ до и от хранилищата.
Германия, Италия, Франция и Нидерландия са сред страните от ЕС с големи газови хранилища. Други, включително Гърция и Литва, нямат такива.