Етерът посяга към короната на биткойн
От края на юни по-малката монета е поскъпнала с 60%, а предстоящата промяна на технологията на Ethereum ще привлече още интерес
Години наред етерът дори не можеше да мечтае да предизвика своя по-голям брат – биткойн. Сега обаче подобни амбиции може би стават по-реалистични. Втората по големина криптовалута вече отнема пазарен дял от биткойн преди изключително важното надграждане на софтуера Merge, което може рязко да намали потреблението на енергия от нейния блокчейн Ethereum.
Доминацията на биткойн, или неговият дял от пазарната стойност на криптопазара, спадна до 39.1% от тазгодишния връх при 47.5% в средата на юни, според платформата за данни CoinMarketCap. Етерът, от друга страна, се покачи до 20.5 от 16%.
Претендентът за короната все още е далеч от това да победи биткойн като криптовалута номер 1 – обрат, известен на феновете като „преобръщането“. Все пак има значителен напредък – през януари 2021 г. биткойнът доминираше със значителен пазарен дял от 72%, докато етерът държеше едва 10%.
Що се отнася до цената, един етер сега струва 0.082 биткойна, близо до върховете от декември 2021 г. и много над дъното от 0.049, достигнато през юни 2022 г.
Хората сега гледат на Ethereum като на сигурен актив, защото са видели успеха на мрежата и смятат, че няма да отиде никъде“, каза Джоузеф Едуардс, ръководител на финансовата стратегия във фирмата за управление на фондове Solrise Finance.
„Има постоянство в това как Ethereum се възприема в крипто екосистемата.“
Капризен криптопазар
Сливането, което се очаква да се осъществи в четвъртък след няколко отлагания, може да доведе до по-широко използване на блокчейна, което потенциално ще повиши цената на етер, въпреки че нищо не е сигурно на един капризен криптопазар.
Ethereum формира гръбнака на голяма част от визията на Web3 за интернет, където крипто заема централно място, задвижвайки приложения, включващи крипторазклонения, като децентрализирани финанси и незаменими токени, въпреки че тази толкова нашумяла мечта все още е нереализирана.
И биткойнът, и етерът са се обезценили почти наполовина тази година поради опасения относно големите повишения на лихвените проценти от централните банки. Въпреки това инвеститорите изглежда харесват идеята на сливането, като етерът поскъпна с над 65% от края на юни. Биткойн почти не е помръднал през същия период.
Ще видим привлекателността на етера за някои инвеститори, които са загрижени за потреблението на енергия“, каза Дъг Швенк, главен изпълнителен директор на Digital Asset Research. Той обаче предупреди, че етерът все още изостава много от биткойн.
Царят все още е силен
Отслабващата доминация на биткойн в текущия мечи криптопазар е отклонение от предишните пазарни цикли, когато инвеститорите продаваха по-малко токени – алткойни – в полза на по-ликвидния и надежден биткойн.
Детронирането на краля обаче няма да е лесен подвиг. Биткойн все още е най-популярната криптовалута. Основните инвеститори, които са навлезли в криптопазара от 2020 г. насам, са склонни да се насочат първо към биткойн, като най-ликвидния и широко търгуван токен.
Неговата пазарна капитализация от 427 милиарда долара все още е два пъти по-голяма в сравнение с 210 милиарда долара на етер. В тази връзка участниците на пазара твърдо вярват, че оригиналната цифрова монета остава златният стандарт в крипто поради ограниченото ѝ предлагане.
Някои играчи на пазара казват, че хватката на биткойн върху криптокороната е все още силна, дори ако трябва да приеме други претенденти.
Например, Хюго Ксавие, главен изпълнителен директор на K2 Trading Partners, казва, че доминирането му може да се подобри до диапазона от 50 – 60%, ако криптопазарът стане бичи, но е малко вероятно отново да достигне 70%.