5G ще глътне стотици милиарди в Европа
Континентът изостава от САЩ и Китай по пътя към нова и технологично базирана икономика
Европа трябва да инвестира около 300 млрд. евро в своята телекомуникационна инфраструктура до 2025 г., ако иска да пусне супер бърз 5G интернет в 27-те държави членки, за да стимулира икономическия растеж и да използва потенциала на технологията. Това е един от основните изводи в проучването на консултантската фирма BCG, поръчано от лобистката група за телекомуникации ETNO.
Докладът идва в момент, когато Европейският съюз вече изостава драстично от САЩ от Китай по отношение на мрежите от ново поколение, което може да се окаже сериозен проблем пред амбициите на Стария континент. Блокът залага на дигитализацията като изход от рецесията, предизвикана от COVID-19. В стратегическите си планове Брюксел е предвидил мерки за стимулиране на технологиите, като се надява така да се върне в надпреварата.
Един от фокусите е в посока свързани устройства и Интернет на нещата (IoT), за развитието на които са необходими именно мрежи от ново поколение. На тях се базира и концепцията за интелигентните фабрики, автономните автомобили и други технологии на бъдещето.
Телекомуникационните оператори в ЕС обаче все още са пестеливи на инвестиции в 5G мрежи заради огромните разходи, които се изискват за изграждането им. Облекчаване би могло да дойде чрез сливания, но антитръстовите правила в Европа са строги.
„150 милиарда евро все още са необходими за постигане на оптимален 5G сценарий в Европа, докато допълнителни 150 милиарда евро са нужни за завършване на надстройката на фиксираната инфраструктура до гигабитови скорости“, се казва в доклада.
Друга пречка пред телекомите са закъсняващите търгове за разпределянето на 5G честотите – много европейски правителства ги отложиха заради фокусирането си върху пандемията. Това се случи и в България, където около регулаторната процедура дори се заформи допълнителен елемент на напрежение между трите мобилни оператора. Години наред те поддържаха добър тон помежду си, но ситуацията неочаквано направи завой.
Проучването предлага няколко мерки, които правителствата и регулаторните органи могат да приложат за стимулиране на телекомуникационната индустрия.
Една такава стъпка са възможните нови модели на собственост, включващи доброволно споделяне на инфраструктура, което може да позволи по-бързо въвеждане, намалено цялостно въздействие върху околната среда и увеличен трансфер на знания между партньорите“, се казва в доклада.
Идеята е да се разхлабят правилата и да се даде възможност на телекомуникационните доставчици да си сътрудничат, включително например да отдават мрежата си под наем на малки играчи, които нямат ресурса да изградят собствена инфраструктура, но могат да разработят и предлагат услуги.
Проучването призовава също така на операторите да бъде позволено да монетизират трафика на данни в своите мрежи, за да наваксат спрямо конкуренти като Google, Facebook, Microsoft и други технологични гиганти.