Европейският газ полетя с отварянето на търговията
Цените реагират на съобщението от петък, че „Северен поток“ няма да заработи заради технически проблем
Фючърсите на европейския природен газ скочиха при отварянето на търговията в понеделник, след като руският газов монополист „Газпром“ спря изцяло тръбопровода „Северен поток“. Тръбата беше основният източник на суровина до Германия, което поражда опасения за пълно спиране на руските доставки през зимата, пише Investing.
Холандският TTF договор за предния месец, който служи като еталон за Северозападна Европа, скочи с цели 31%, преди да се върне малко до 263 евро за мегаватчас към 10.00 ч. Българско време. Това е печалба от 22,5% спрямо затварянето в петък.
Действието на „Газпром“ беше второто от серия ескалации в икономическата борба, предизвикана от руската инвазия в Украйна в петък. Компанията публикува новината за спиране на подаването веднага след приключването на търговията с природен газ в Европа и само няколко часа след като финансовите министри от Г-7 се споразумяха за дълго обсъждания план за налагане на таван на цените на руския износ на петрол, целящ да задуши притока от средства за правителството на президента Владимир Путин.
„Северен поток“ доставяше около 30 милиона кубически метра газ на ден преди спирането – около 20% от официалния му капацитет. Загубата на това снабдяване затруднява европейските комунални компании да продължат с напредъка, който постигнаха при запълването на хранилищата си преди зимния отоплителен сезон.
Въпреки че нивата на съхранение в еврозоната нараснаха бързо през последните седмици поради нарастващия внос на втечнен природен газ, перспективата за режим и допълнителни инициативи за ограничаване на търсенето на газ и цените на електроенергията ще бъдат в центъра на вниманието тази седмица“, казаха стратезите в Saxo Bank в сутрешна бележка. „Скокът на цените вече намали търсенето, но е необходимо повече, особено ако зимата се окаже студена.“
Усещането за криза в енергийния сектор на Европа се задълбочи през уикенда след събитията от петък, като Германия наложи данък върху печалбите на производителите на електроенергия, за да финансира пакет от облекчения на стойност 65 милиарда евро за клиенти, изправени пред непосилно увеличение на сметките си. Финландия и Швеция също обявиха спешни пакети, за да спрат колапса на енергийните компании, тъй като цените на доставките скочиха до небето.
Цените на електроенергията нараснаха до голяма степен поради ключовия принос на цените на газа, като се има предвид, че голяма част от пределния капацитет в Европа, където производството може лесно да се увеличава и намалява, за да отговаря на естествените колебания на търсенето, се захранва от газ. Министрите на енергетиката на ЕС ще се срещнат в петък, за да обсъдят – наред с други неща – планове, които биха отделили цените на електроенергията от тези на газа.
Затварянето на „Северен поток“ означава, че еврозоната, и в частност Германия, се насочва към по-висока инфлация и по-лоша рецесия, отколкото Европейската централна банка или частните икономисти очакват“, каза Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg Bank в Берлин, в бележка към клиентите.
Подобен песимизъм беше отразен във всички европейски активи при отварянето на търговията в понеделник, като еврото падна до ново 20-годишно дъно от 0.9877 долара, преди да се възстанови леко до спад от 0.4% до 0.9911 долара към 10.00 ч. Българско време. Широкият европейски индекс STOXX 600 се понижи с 1.6%, а германският индекс DAX, с голямото си тегло на промишлените предприятия, изложени на рязко нарастващите цени на енергията, падна с 3%.