Германия и ЕС нямат много време за справяне с енергийната криза
Берлин планира кредитна линия за закъсалите енергийни доставчици, Брюксел също подготвя мерки за справяне с кризата
Германия заяви във вторник, че ще увеличи кредитирането на енергийни фирми, изложени на риск да бъдат смазани от растящите цени на газа. В същото време Европейският съюз подготвя предложения за подпомагане на домакинствата и индустрията да се справят с енергийната криза, предизвикана от руската инвазия в Украйна, пише Reuters.
Европейската комисия трябва да обяви в сряда предложения, включващи цели за намаляване на потреблението на електроенергия и таван на приходите за производители на ток, които не използват газ за тази цел. Министрите на енергетиката на ЕС ще проведат извънредна среща на 30 септември, за да се опитат да постигнат съгласие по тях.
Отделно, финансовият регулатор на ЕС също обмисля мерки за подпомагане на енергийните фирми, които се борят да отговорят на нарастващите искания за обезпечения, след като бяха ударени от скока на цените на енергията в Европа.
Кризата вече тежи много върху европейската икономика, дори преди настъпването на зимата, когато промишлените потребители могат да бъдат изправени пред ограничения, ако запасите от газ се окажат недостатъчни. Настроенията в индустрията на Германия се сринаха.
Разбира се, знаехме и знаем, че нашата солидарност с Украйна ще има последствия“, каза германският канцлер Олаф Шолц във вторник.
Той призова германците да се подготвят за тежка зима и да се справят с предизвикателството, предизвикано от спрените доставки на газ от Русия.
Нека се заемем със задачата заедно!“, каза Шолц.
Министерството на финансите на Германия заяви, че иска да увеличи държавните заеми за енергийните фирми, като използва кредитни линии, създадени, за да предложат облекчение по време на пандемията от COVID-19. Германски вестник определя стойността на програмата на 67 милиарда евро.
Миналата седмица VNG, един от най-големите вносители на руски природен газ в Германия, стана поредната енергийна фирма, която поиска от правителството помощ, за да остане на повърхността.
Очаква се в сряда германският кабинет да одобри проектозакона за увеличените кредитни фондове.
Различни предложения
На ниво ЕС говорител на Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA) каза в понеделник, че регулаторът „активно обмисля“ дали са необходими някакви регулаторни мерки, за да се подпомогнат енергийните фирми.
ESMA директно регулира клиринговите къщи в ЕС, които от своя страна определят задължителни нива на маржин въз основа на потенциални рискове от пазари и контрагенти. Публичната намеса в тази област е рядкост, особено след като световната финансова криза преди повече от десетилетие доведе до по-строги изисквания за маржин.
Проект на предложенията на Европейската комисия, видян от Reuters, ще ограничи до 180 евро за мегаватчас цената, на която вятърните, слънчевите и ядрените централи могат да продават енергията си в 27-членния блок. Това би принудило фирмите за изкопаеми горива да споделят свръхпечалбите си.
От правителствата ще се изисква да използват парите, за да помогнат потребителите и компаниите, изправени пред изключително високи сметки за енергия.
Представители на ЕС казаха обаче, че плановете за спешна ликвидна подкрепа за енергийни фирми, изправени пред нарастващи нужди от обезпечение, все още се изготвят и вероятно ще бъдат публикувани по-късно от сряда.
Без ограничения на цената на бензина
Дипломатите казват, че има широка подкрепа за таван на приходите на негазови генератори, както и планове за налагане на съкращения на търсенето на електроенергия. Но страните са разделени по други идеи – включително таван на цената на газа, който не беше включен в проектопредложенията на Комисията.
ЕС оттегли по-ранния си план за налагане на таван на цените на руския газ. Държави, включително Унгария и Австрия, се противопоставиха на тази идея, притеснявайки се, че Москва ще си отмъсти, като прекъсне изцяло и без това намалените доставки, които все още изпраща за ЕС.
Междувременно настроенията на инвеститорите в Германия спаднаха повече от очакваното през септември, тъй като опасенията относно енергийните доставки на страната все повече натежават върху перспективите пред най-голямата икономика в Европа.
Перспективата за недостиг на енергия през зимата направи очакванията още по-негативни за големи части от германската индустрия“, каза Ахим Вамбах, президент на Института за икономически изследвания ZEW.
Отделно, шведската компания Vattenfall заяви, че е отложила рестартирането на ядрения реактор Ringhals 4 с два месеца – до 31 януари.
Това влошава и без това трудната енергийна ситуация в южна Швеция“, каза анализаторът на енергийния пазар Тор Райер Лилехолт от Norway's Volue.
Междувременно главният изпълнителен директор на украинската държавна енергийна фирма „Нафтогаз“ заяви във вторник, че се надява производството да бъде възстановено благодарение на последните военни успехи.
Компанията произвежда най-големия дял от украинския газ, като добивът възлиза на общо 13.7 милиарда кубически метра през 2021 г.