Германия подготвя стратегия за икономическо откъсване от Китай
По информация на Reuters правителството подготвя мерки, които да направят бизнеса с Китай по-непривлекателен
Германското министерство на икономиката обмисля набор от мерки, за да направи бизнеса с Китай по-малко привлекателен. Правителството се стреми да намали зависимостта си от азиатската икономическа суперсила, казаха пред Reuters двама души, запознати с въпроса.
Мерките могат да включват намаляване или дори премахване на гаранции за инвестиции и износ за Китай и прекратяване на насърчаването на търговски панаири и обучение на мениджъри там. Заемите от държавната насърчителна банка KfW могат да бъдат пренасочени към проекти в други азиатски страни, като Индонезия, в съответствие с опитите за диверсификация на търговията и увеличаване на бизнеса с демокрациите.
Министерството също така обмисля проверка не само на китайските инвестиции в Германия, но и на германски инвестиции в Китай, каза един от източниците на Reuters.
Освен това правителството обмисля да подаде жалба до Световната търговска организация относно това, което смята за „нечестни китайски търговски практики“, заедно с Групата на седемте богати демокрации (Г-7), каза отделен източник.
Трябва да покажем на Пекин, че сме готови да се борим за принципите на справедливостта“, каза източникът.
Говорител на министерството на икономиката отказа да коментира тези конкретни мерки, но каза, че министерството разработва целеви мерки „за подпомагане на диверсификацията (на търговията и веригите на доставки) и укрепването на устойчивостта“.
Министерството вече беше решило повече да не дава инвестиционни гаранции за проекти в района на Синцзян или на компании с бизнес отношения там поради опасения за нарушения на човешките права там и липса на надеждна информация.
През май министерството на икономиката отказа гаранции на Volkswagen за нови инвестиции в Китай поради опасения за Синдзян.
Китайското външно министерство не отговори веднага на запитване на Reuters за коментар.
Плановете отбелязват отклонение от политиките на Берлин, водени по времето на бившия канцлер Ангела Меркел, която взимаше огромни бизнес делегации със себе си при честите си пътувания до Китай и наблюдаваше бума в китайско-германските икономически връзки.
Китай стана най-големият търговски партньор на Германия през 2016 г. с обем на търговията от над 245 милиарда евро миналата година, което спомогна за растежа на най-голямата икономика в Европа, ориентирана към износа.
Германските производители на автомобили са особено силно изложени на китайския пазар, като Volkswagen прави около половината от печалбите си там. Германия и Европа също разчитат на Китай за определени суровини, като например редкоземните елементи.
През последните години германски политици и бизнес лидери вече се застъпиха за по-голяма диверсификация на търговията с Азия в отговор на затягането на контрола на Пекин над обществото и икономиката при президента Си Дзинпин.
Малко преди да напусне поста миналата година, Меркел призна пред Reuters, че в началото може да е била наивна в някои области на сътрудничество с Китай.
Новата стратегия за Китай
Новото германско правителство се споразумя за по-твърда позиция спрямо Китай в своето коалиционно споразумение, обещавайки да намали стратегическите зависимости от своя „системен съперник“ и споменавайки за първи път въпроси, чувствителни за Пекин, като Тайван и Хонконг. Канцлерът Олаф Шолц направи първото си посещение в Азия в Япония, за разлика от Меркел, която посети именно Китай.
Берлин работи върху стратегия за национална сигурност, която трябва да споменава Китай, и конкретна стратегия за Китай, която възнамерява да публикува през следващата година, казаха източниците.
Партията на Зелените, отговаряща както за икономиката, така и за външните министерства, казва, че е особено загрижена за нарушенията на правата на човека и рисковете Германия да бъде обвързана с все по-напориста авторитарна държава, като Русия е такъв пример.
Не можем... да си позволим просто да се държим, като следваме мотото „бизнесът на първо място“, без да вземем предвид дългосрочните рискове и зависимости“, каза външният министър Аналена Бербок на годишния конгрес на посланиците тази седмица.
„В действителност никога не сме получавали евтин газ от Русия“, каза тя. „Плащахме двойно или тройно повече за всеки кубичен метър руски газ в нашата национална сигурност.“
Социалдемократите на Шолц са по-резервирани относно разклащането на лодката, казаха източници. Шолц предупреди за негативните последици от всяко „отделяне“ от Китай и изрази увереност, че компаниите вече се диверсифицират.
Фирмите и корпоративните асоциации все по-често излагат своите опасения относно по-твърдата политика в Китай, като се обявяват за диверсификация на търговията, вместо за конфронтационни стъпки на толкова важен пазар.
Не можем да изолираме Китай“, каза Хилдегард Мюлер, ръководител на германската автомобилна асоциация VDA, пред дигиталното издание Table Media. „Това би било наивно – и фатално, както политически, така и икономически.“