Германци разработват екрани за 3D филми без очила
Aнтирефлексно покритие значително подобрява ефективното използване на светлинатa
~ 2 мин.
Германски изследователи от Дрезден разработват антирефлексни покрития, които почти не пропускат светлина, пише изданието Ingenieur.de. Изобретението ще направи възможно създаването на екрани, които показват триизмерни изображения, без да са необходими очила.
Компанията SeeReal Technologies от години работи върху конструирането на холографски екрани, които показват триизмерни обекти без 3D очила. Усилията на инженерите са подпомогнати от изобретено от Института “Фрауенхофер” антирефлексно покритие, което значително подобрява ефективното използване на светлината. Без него 90 % от светлината се губи.
Благодарение на откритието интензитета на лазерните лъчи, използвани за холографските изображения, може да бъде драстично намален. Задната част на холографския екран се осветява с лазер, които трябва да обхване цялата повърхност, пише "Фокус". Това се постига с големи лещи, които правят невъзможно конструирането на плоски екрани, с каквито вече сме свикнали.
Германските инженери търсят ново решение и насочват лазерния лъч под съвсем малък ъгъл - пет градуса, върху стъкло. Подобно на сенките, които променят големината си, когато слънцето залязва и лъчите му падат косо, диаметърът на лазерния лъч нараства при преминаването през стъклото. От една малка точка се получава удължена елипса, а от нея кръг, който е достатъчно голям, за да освети цялата задна част на екрана.
Новото антирефлексно покритие увеличава количеството на пренесената светлина. То обаче трябва да се нанесе с изключителна прецизност върху цялата площ, като всеки слой е съвсем тънък - само няколко нанометра. Ако стъклото, например, е с размери на футболно игрище, то покритието не трябва да е по-дебело от една стотна от дебелината на човешки косъм. Сега изследователите са изправени пред предизвикателството да нанесат достатъчно тънко покритие за екран с площ един квадратен метър.