Големи технологични компании разписаха правила при кибервойни
Новото споразумение трябва да се превърне в нещо като „дигитална Женевска конвенция“
34 големи технологични компании, сред които Facebook, Microsoft, HP, ARM, Cisco и Oracle, подписаха Споразумение за технологична киберсигурност (Cybersecurity Tech Accord). Накратко то гласи, че подписалите се ще сътрудничат при кибератаки, както и че няма да помагат на правителствата – включително на американското – „да провеждат кибератаки срещу невинни граждани и бизнеси”.
Според The New York Times движещата сила зад сформирането на коалицията е бил директорът от Microsoft Брад Смит, чиято цел е да се развие нещо като „дигитална Женевска конвенция” – набор от правила за приемливи действия в случай на цифрова война.
В споразумението са заложени четири основни задачи, които подписалите го компании трябва да изпълняват: да предпазват потребителите от бъдещи кибератаки; да отказват съдействие при такива планове на правителствата; да предоставят повече възможности на разработчиците и потребителите сами да се пазят и да работят съвместно за откриване на уязвимости и заплахи.
Това е добро начало за осигуряване на по-сигурен интернет, но споразумението засега не е подписано от някои други ключови компании като Apple, Google и Amazon. Освен това документът е съставен единствено от компании от САЩ. Това означава, че фирми от Русия, Северна Корея, Иран или Китай, които биха били по-притиснати да откликват на желания на правителствата си да провеждат кибератаки, не поемат ангажимент да не помагат при такива атаки.