Хабек: Грешно е да удължаваме живота на германските атомни централи
Германското правителство е разделено по въпроса, а дебатът се надигна на фона на газовата криза в страната
Германският министър на икономиката Робърт Хабек, който отговаря и за енергетиката, изключи възможността за удължаване на живота на трите оставащи атомни електроцентрали в страната. Дебатът по темата се надигна на фона на газовата криза и възможността подобен да помогне за спестяването на синьо гориво.
Според Хабек обаче ефектът би бил нищожен и ако реакторите бъдат оставени да работят, това би спестило най-много 2% от потреблението на газ.
По план Германия трябва да изключи последните три атомни електроцентрали в края на тази година. Бившият канцлер Ангела Меркел инициира законодателство за спиране на използването на ядрена енергия след катастрофата във Фукушима през 2011 г. Тогава по-голямата част от населението подкрепи идеята, но сега нагласите се променят на фона на страховете от енергийна криза тази зима, след като Русия драстично намали доставките на газ.
Това е грешно решение предвид малкото, което бихме спестили“, каза Хабек, член на партията на Зелените, която има своите корени в антиядреното движение от 70-те и 80-те години.
От другата страна на дебата е министърът на финансите Кристиан Линднер, представител на най-малката партия в управляващата тройна коалиция – подкрепящата бизнеса Свободна демократическа партия. Той защитава позицията, че би било по-добре да се удължи животът на ядрените централи за ограничен период от време, отколкото въглищните да се върнат в експлоатация.
Не трябва да бъдем твърде придирчиви, а да запазим всички възможности“, каза той, допускайки удължаване с „няколко години“ при сегашните обстоятелства.
Отделно от дебата относно мерките за пестене на газ, Хабек каза, че е отворен за идеята за удължаване на живота на една атомна електроцентрала в Бавария, ако стрес тестът покаже, че това е необходимо, за да се гарантират стабилността и доставките на електрическата мрежа през зимата. Той обаче разкритикува южната провинция, основен производствен център, че вероятно допринася за проблемите, като не успява да изгради производството на вятърна енергия и да подобри мрежата си.
Фактът, че Германия трябва да снабдява Франция с електричество поради спад в ядреното производство, е друг фактор.
Резултатът от стрес теста трябва да дойде към края на месеца или началото на следващия, каза германският канцлер Олаф Шолц. Едва тогава ще бъде взето решение.
Ситуацията във Франция, където почти половината нейни реактори са изключени поради проблеми с корозията и поддръжката, показа колко проблематична е технологията, посочи Шолц. Според него новите централи са били толкова скъпи, че водят до повишаване на цените на електроенергията, за разлика от възобновяемите енергийни източници.