Инфлацията в САЩ надхвърли очакванията
Вместо да намалява заради поевтиняването на бензина, индексът на потребителските цени тръгна нагоре през август
Инфлацията в САЩ продължава да се ускорява, като през август е надхвърлила очакванията на икономистите. Данните засилват натиска върху Федералния резерв за по-голямо увеличение на основните лихви, пише Financial Times. Индексът на потребителските цени се увеличи с 0.1% за месеца, което е над очакванията на икономистите за спад от 0.1%. Поевтиняването на енергия не е успяло напълно да компенсира поскъпването при услугите и други категории разходи.
Данните, публикувани от Бюрото по трудова статистика, са в контраст с тези от юли, когато цените не се повишиха спрямо предходния месец.
На годишна база общата инфлация в САЩ е 8.3%, което е под резултата от юли (8.5%), но все още е близо до 40-годишния връх. Икономистите очакваха годишната инфлация да се понижи до 8.1% през август.
Финансовите пазари обърнаха курса след по-горещите от очакваното данни за инфлацията. Фючърсите за S&P 500 се понижиха с 2.1%, след като бяха нагоре с 0.7% преди публикуването на данните. Доходността на 2-годишните държавни облигации на САЩ, които са чувствителни към политическите очаквания, се повиши с 0.13 процентни пункта до 3.7%, след като преди това се търгуваha при 3.52%.
Изненадващият скок на инфлацията дойде въпреки спада на цените на бензина през последните месеци. По-рано това лято те надхвърлиха рекордните 5 долара за галон, когато цените на нефта летяха в небето заради войната на Владимир Путин срещу Украйна. Текущата национална средна стойност на бензина е 3.70 долара, според Американската автомобилна асоциация.
Въпреки това, след като цените на енергията и храните бъдат игнорирани, основният индекс се повишава дори повече. Между юли и август той расте с 0.6%, което означава годишно увеличение от 6.3%.
Сегашният доклад за инфлацията е последното публикуване на големи данни преди следващата политическа среща на централната банка на САЩ, на която се очаква служителите да приложат трето поредно увеличение на лихвите с 0.75 процентни пункта.
Това ще повиши лихвата на федералните фондове до нов целеви диапазон от 3 – 3.25%. До края на годината фючърсните пазари предполагат, че основният лихвен процент ще се установи между 3.75 и 4%.
През последните седмици политиците във Фед потвърдиха ангажимента си да поставят инфлацията под контрол, подчертавайки рисковете, свързани с допускането на ценовия натиск да продължи.
Неуспешното овладяване на инфлацията и допускането на очаквания за бъдещи увеличения на цените вероятно ще означава повече икономическа болка по-късно, предупредиха председателят на Фед Джером Пауъл и заместник-председателят Лаел Брейнард миналата седмица.
С падането на цените на бензина се понижиха и очакванията за бъдеща инфлация. Данните, публикувани от нюйоркския клон на Фед в понеделник, показаха, че сега домакинствата очакват годишната инфлацията да се установи на 5.7%, което е спад от предишните очаквания за 6.2%.
Политиците обаче се притесняват, че тази низходяща тенденция няма да се запази, особено ако цените на енергията скочат по-късно тази година. Министърът на финансите Джанет Йелън предупреди за тази възможност през уикенда, позовавайки се на опасения за недостиг на енергия в цяла Европа, тъй като блокът спира да купува петрол от Русия.
Кристофър Уолър от Федералния комитет за отворен пазар, каза в петък, че подкрепя „още едно значително увеличение“ на референтния лихвен процент по време на срещата през септември. Той отбеляза, че устойчивостта на икономиката на САЩ и силата на пазара на труда са дали на Фед „гъвкавостта да бъде агресивен“ в борбата си срещу инфлацията.
Президентът на САЩ Джо Байдън се очаква да бъде домакин на събитие в Белия дом във вторник следобед, за да отпразнува приемането на Закона за намаляване на инфлацията – пакет от мерки, одобрен от Конгреса през август, който включва стимули за чиста енергия и някои по-високи данъци за богатите и големите компании. Въпреки че икономистите не вярват, че законодателството ще има незабавен ефект върху инфлацията, то може да облекчи ценовия натиск в дългосрочен план.
Високата инфлация пречи на икономическото възстановяване в продължение на месеци, давайки предимство на републиканците по време на междинните избори през ноември. Но неотдавнашното смекчаване на ценовия натиск, особено чрез по-ниските цени на бензина, предложи известно политическо облекчение на Белия дом.