Кабинетът се разбърза в опит да спаси парите за магистрала „Европа“
Подготвя се апликационната форма за участъка от София до Сливница и до края на годината трябва да бъдат верифицирани 73 млн. евро
Държавата най-после се задейства за последния участък от автомагистрала „Европа“ – от София до Сливница. Проектът е финансиран с евросредства по завършващия програмен период 2014 – 2021 г. и без спешни действия има голяма опасност да бъдат загубени пари. Именно заради тиктакащия часовник служебното правителство предприема мерки сега, стана ясно от изслушването на вицепремиера по европейските въпроси Атанас Пеканов в парламента.
По неговите думи има риск от загуба на евросредства по две програми – „Околна среда“ и „Транспорт“. Застрашените суми са съответно 117 и 70 млн. евро. Крайната дата за допустимост на разходите е 31 декември 2023 г.
Вицепремиерът уточни, че са предприети мерки, за да не се стигне до загуба на средства. Според него този период от година и два месеца би трябвало да е достатъчен за изпълнението на проектите и пълното усвояване на средствата.
Ще бъде представена апликационна форма на проекта за изграждане на автомагистрала „Европа“, като по този начин до края на годината могат да бъдат верифицирани и сертифицирани разходи в размер на приблизително 73 млн. евро, с което загубата на тези средства ще бъде избегната“, заяви от парламентарната трибуна Пеканов.
За проблем с финансирането на отсечката сподели миналия месец и служебният министър на регионалното развитие Иван Шишков.
Припомняме, че през януари тази година Агенция „Пътна инфраструктура“ избра изпълнител на лота – ДЗЗД „Европа – 2022“, в което влизат фирми на ГБС. Стойността на дейностите по 16.5-километровата отсечка е почти 222.5 млн. лв. без ДДС.
Припомняме, че проектът за магистралата до Сърбия влезе в европрограмата след отпадането на „Струма“ заради спор дали изграждането ѝ отговаря на екологичните цели. Полемиката продължава и до ден днешен, като през лятото вече бившият министър на екологията Борислав Сандов блокира изграждането ѝ през Кресненското дефиле, а само преди дни ВАС отмени заповедта му.
Новият програмен период
По отношение на новия програмен период, преговорите вече са в заключителната си фаза, обобщи вицепремиерът.
Европейската комисия вече одобри седем от общо девет програми, като останалите две са напреднали. Оперативната програма за научни изследвания вече е изпратена в Брюксел, а ключовата за България „Развитие на регионите“ е в процедура по одобрение на национално ниво и ще бъде изпратена към Еврокомисията до 15 ноември.
Пеканов очаква одобрение и на двете програми до края на годината.