Какви отстъпки е направил ЕС при преговорите с Великобритания
Преговорите минават на втора фаза
~ 2 мин.
Преговорите между Европейския съюз и Великобритания минават на следващо ниво, след като двете страни се споразумяха по редица въпроси. Тази сутрин Тереза Мей проведе среща с председателя на Европейския парламент Жан-Клод Юнкер, след която завършването на първата фаза от преговорите бе оповестена в официално изявление на Европейската комисия.
Главният преговарящ от страна на ЕС Мишел Барние заяви на пресконференция, че преговорите не са завършили положително заради направени отстъпки. Сред точките, по които ЕС се е съобразил с виждането на Великобритания, той посочи искането на Лондон да не поема разходите по преместването на двете общностни агенции в Амстердам и Париж. До момента те бяха в британската столица.
По отношение на бъдещите търговски отношения между ЕС и Великобритания главният преговарящ обясни, че вероятно ще бъде сключено споразумение като това с Канада. Той подчерта, че търговските преговори с Лондон ще бъдат по-трудни от досегашните и добави, че няма да подлежат на предоговаряне четирите свободи на ЕС - движение на хора, стоки, капитали и услуги.
Барние отказа да посочи и сумата, която Лондон ще дължи на ЕС при оттеглянето си от Общността. "Никога не съм цитирал числа, няма да го направя и днес", обясни той. "Беше важно задълженията на Великобритания да залегнат в споразумението, което постигнахме днес. Не можем да направим точно изчисление и сумата на разходите ще се променя в следващите години", коментира още Мишел Барние.
Главният преговарящ добави, че съгласно споразумението британските съдии ще трябва да прилагат взетите досега решения на Съда на ЕС, а в следващите осем години ще могат да се допитват до Европейския съд за становище. Той призна, че ЕС е настоявал този срок да бъде по-дълъг от осем години, но е отстъпил.
"Не трябва да подценяваме трудностите, които предстоят. Необходими са ни въображение и чувство за отговорност. Днес е повратен момент", каза Барние. Той отбеляза, че следващата седмица постигнатата сделка ще бъде оценена от Европейския парламент и Европейския съвет.