Климатичното споразумение в Глазгоу: кои са ключовите точки
За първи път изкопаемите горива са споменати по име, но натиск от Индия и Китай омекоти тона срещу тях
Двете седмици на преговори за климата на конференцията на ООН в Глазгоу – COP26 завършиха с глобално споразумение, което има за цел да запази живи надеждите за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий и по този начин да се запази реалистичния шанс за спасяване на света от катастрофални климатични промени.
Кои са основните точки в постигнатото споразумение?
Резултатите от сделката включват увеличаване на целите за намаляване на емисиите до 2030 г., започвайки от следващата година,
за да се поддържа жива целта на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий“.
Освен това сделката също така удвоява финансирането за развиващите се страни, за да се адаптират към изменението на климата до 2025 г.
Според споразумението до края на следващата година страните трябва да се ангажират твърдо със съкращаване на емисиите на вредни газове до 2030 година.
Парижкото споразумение за климата от 2015 г., в което бе заложена целта за ограничаване на затоплянето на планетата до 2 градуса по Целзий, а ако е възможно и до 1.5 градуса, не съдържа думите „въглища“, „петрол“, „газ“ и „изкопаеми горива“, които са в същото време основните виновници за климатичните изменения. В споразумението от Глазгоу обаче изкопаемите горива са споменати по име, като това се възприема за исторически ход.
Приетият окончателен документ от конференцията на ООН за климата съдържа по-мек език за въглищата и изкопаемите горива, отколкото в проектоспоразуменията. Първоначалната редакция на текста на споразумението призоваваше страните към „ускоряване на отказа от въглищата и от субсидиите за изкопаемите горива“. Под натиска на Индия, Китай и Саудитска Арабия текстът бе модифициран и в крайна сметка се стигна до формулировката „ще бъдат положени допълнителни усилия за намаляването на употребата на въглища и за прекратяване на неефективните субсидии за изкопаемите горива“.
Иначе най-голямата изненада в Глазгоу бе споразумението между двете най-големи икономики в света да работят заедно по отношение на климата. Без конкретни действия за това, новините все пак са добри, тъй като е сигнал, че САЩ и Китай поне говорят за климата на фона на по-широкото дипломатическо противопоставяне.
За първи път има споразумение, че страните, засегнати от катастрофални климатични събития, ще получат помощ. Механизмът за това с фините детайли и конкретните суми все още не е изготвен. Това е задача за COP27 в Египет следващата година.
Магическото число
Според Международната енергийна агенция споразумението оставя планетата пред курс за затопляне от 1.8 градуса по Целзий, ако всички обещания се сбъднат. Това е значителна стъпка напред спрямо преди конференцията, но все пак далеч над това, което е безопасно. Според учените затоплянето с над 1.5 градуса по Целзий може да отприщи необратими и неконтролируеми въздействия върху климата.