„Книговище“ – образователната платформа, която променя кривата на неуспеха
Фондацията се бори с функционалната неграмотност на учениците, като превръща четенето в онлайн игра и разработва първата в България детска медия
Образователната платформа „Книговище“ е резултат от дълбоките размисли на три успешни жени – Искра Джанабетска, Десислава Гаврилова и Яна Генова – които, тласнати от лошите резултати на българските ученици на международните изследвания PISA, решават да създадат проект, който да направи четенето на книги приятно и интересно.
Десислава от дълги години живее във Виена, където се занимава с културни проекти. Тя е и един от основателите на културната организация “Червената къща“ в София. Яна пък е е ръководител на столичната Къща за литература и превод и на фондация “Следваща страница“. Искра повече от 10 години е ръководител на проекта "1000 стипендии“ и изследва как четенето повлиява на резултатите на учениците във всички области.
Казахме си, че трябва да направим нещо по въпроса с функционалната неграмотност. Стигнахме до извода, че децата, които четат за удоволствие, се справят многократно по-добре с всичко, независимо в коя област”, заяви пред Economic.bg Искра Джанабетска.
В началото трите жени искат да преведат и локализират Antolin – инструмент за четене, който се използва в почти всички училища в немскоезичните държави и който вече е доказан и работещ модел. От немската организация обаче не проявяват интерес към подобно предложение, но казват, че Искра, Десислава и Яна могат да използват същата идея, като направят собствена разработка на приложението с български почерк. Така стартира и „Книговище“ – с амбицията да противодейства на тенденцията функционална неграмотност.
Изследванията на PISA показват, че българските ученици не умеят да мислят критично, нямат познания за това какво се случва в световен мащаб и не могат да предлагат решения на глобални проблеми”, обясни Джанабетска.
През 2019 г. дамите печелят втора награда в конкурса на Reach for Change за социално предприемачество “Промяната“, което им помага да изградят бизнес модела на „Книговище“, да се насочат към правилните потребители и да натрупат популярност. Гаврилова, Джанабетска и Генова имат социална мисия – чрез „Книговище“ да помогнат на всяко българско дете да открие удоволствието от четенето, да се научи да осмисля прочетеното по-добре, да изгради трайно желание за знание и любопитство към света.
Какво представлява „Книговище“?
„Книговище“ е образователна платформа, подходяща за деца до 7-ми клас включително. В нея има разработени над 4 хил. въпросника към различни книги, литературни произведения, читанки и статии. Всяко дете има собствен профил и след като прочете дадена книга, попълва въпросника към нея, за което получава точки и бонуси, като съкровища, камъчета, монети.
На платформата могат да бъдат намерени въпросници по текстове, подходящи за деца в детската градина. Изключително важно е родителите да четат книги на децата си и после заедно да решават въпросниците”, твърди Джанабетска.
Въпросите имат по три възможни отговора, само един от които е верен. Другите два често съдържат по нещо вярно, но и по нещо грешно, и затова са неправилен избор. Така, когато децата решават въпросниците, в мисълта си те трябва да се върнат обратно към текста и да се огледат в това, което са разбрали.
“Това е изключително полезно във време, в което дезинформацията е много разпространена. Тя пътува на влака на неверните факти и грешната интерпретация - споменава нещо, което е вярно, а после закача за това подвеждащи и манипулативни твърдения. Затова игровизирането на четенето и боравенето с информация чрез куизове помагат за изграждането на критично мислене”, каза Искра Джанабетска.
Технологията на въпросника е игрова, създава удоволствие, което пък кара децата да влизат отново и отново в платформата, и да четат все повече книги. Освен това игровият принцип помага както за запомнянето и за усвояването на материала, така и за изграждането на състезателен характер”, допълни тя.
Въпросите са с различна трудност, така че да съответстват на напредъка на децата спрямо тяхната възраст и интереси. По този начин учениците могат да се надскачат и да придобиват умения чрез повече практика. Платформата може да се използва както от учители, така и от родители, като чрез нея те могат да проверят какво са разбрали децата от дадена книга.
Учителите се превръщат във важни партньори на „Книговище“, защото те са тези, които насърчават четенето, и с лекота могат да дават на учениците забавно домашно по текстовете от читанките, след което да проверят кое дете какво е разбрало от съответния текст, благодарение на куизовете в образователната платформа.
Освен това „Книговище“ са разработили наръчник за създаване на въпросници, които след това минават през редактор, така че всеки може да се включи – деца, родители, доброволци. Към момента на сайта на платформата има тестове с над 35 хил. въпроса.
Благодарение на платформата TimeHeroes, направихме кампания за набиране на доброволци, които да създават въпросници. Сега имаме широка мрежа от хора, които обичат литературата и виждат своя принос в това да насърчават децата да четат повече”, заяви Джанабетска.
По думите ѝ това намалява цената на вложението и им позволява да поддържат достъпни цените на годишните абонаменти – индивидуалният абонамент е 30 лв., семейният – 50 лв., а абонаментите за цял клас или група в детска градина са по 150 лв. Годишно платформата има около 5 хил. активни профила, а амбицията на екипа е те да достигнат 5-цифрена бройка.
За съжаление, платформата не получава финансиране от Министерството на образованието и науката (МОН). Без да кандидатстват по различни проекти, “Книговище” не могат да се издържат. Въпреки това платформата получава устойчива подкрепа и от страна на “Америка за България”, Столична община, Еразъм+ и др. Всяка година, през април, “Книговище“ организира Национално състезание по четене с разбиране, където се състезават цели класове.
Този тип състезания се оказват изключително окриляващи. Много е приятно, когато получим обаждания от родители, които ни питат какво сме направили с децата им, които дори през ваканцията не искат да излизат навън, а се отдават на четене на книги, защото с класа трябва да са на първо място на състезанието по четене с разбиране”, каза Джанабетска.
Освен това „Книговище“ си партнира с Childish и издателствата “Дъбови листа“, Ciela и Ozone.bg, които превръщат събраните в платформата точки в реална стойност, с която децата могат да си купят книги.
Мястото на медийната грамотност
Част от платформата „Книговище“ е и първата детска медия “Вижте”, която стартира през май 2021 г. и чиято мисията е да научи децата на това как да разпознават фалшивите новини. По примера на детски печатни издания в Германия, Франция и Словения, Джанабетска и Гаврилова полагат основите на журналистиката за деца.
Така те привличат лектори от френски, словенски и германски детски медии, които да обучат над 40 журналисти, които искат да работят по темата. По този начин се сформира и екипа на “Вижте”. Главен редактор на медията е журналистът и писател Зорница Христова, която превежда сложните теми на детски език.
Някои от работещите в детската медия журналисти дори не живеят в България. Това дава възможност да се представи една по-широка гледна точка към света, която е полезна за българските деца, защото те придобиват по-богата обща култура и започват да мислят критично”, смята Искра Джанабетска.
По думите й за родителите става все по-трудно да разговарят с децата си на подобни теми, особено на фона на забързаното им ежедневие.
Неслучайно сред българите битуват реплики от типа: “Не ме занимавай, какъв е този глупав въпрос”. Това показва, че много често родителите не могат да намерят точния тон, за да отговорят на детските въпроси”, каза още Джанабетска.
Амбициите на екипа на „Книговище“ са платформата да се развие и за пазари в чужбина.
“Платформата е много специфична спрямо езика, но чисто технически, е един продукт, с чието “пакетиране” сме почти готови, за да го предлагаме и в други страни. Виждаме, че има интерес и определено ефектът би бил голям”, допълни тя.
По думите ѝ в България има кръг от хора, които все повече говорят за значимостта на четенето с разбиране и за удоволствието като една основа за това децата да растат смели граждани, които впоследствие да могат да се справят с предизвикателствата на живота.
Четенето с разбиране и за удоволствие е абсолютен фактор за това човек да расте щастлив и да има светло бъдеще”, заключи Иска Джанабетска.