Колко ще струва потенциалната продажба на TikTok в САЩ?
Намирането на платежоспособен купувач, който да се справи с регулациите в страната, прави сделката предизвикателна
Бизнес магнати като Илон Мъск трябва да бъдат подготвени да похарчат десетки милиарди долари за американското звено на TikTok, ако компанията майка ByteDance реши да го продаде, пише CNBC.
Социалната мрежа е заплашена от потенциална забрана в САЩ, в случай че Върховният съд реши да подкрепи закон за националната сигурност, според който доставчици на услуги – като Apple и Google – ще бъдат наказани за предлагане на приложението.
Крайният срок за съдебното решение изтича в неделя, 19 януари. Новоизбраният президент Доналд Тръмп обаче настоява то да бъде отложено за след встъпването му в длъжност, за да опита той да потърси политически изход на казуса.
Към момента от ByteDance не са дали сигнал, че ще продадат подразделението си в САЩ, но китайското правителство е обмислило няколко възможни вариант, един от които е собственикът на Х Илон Мъск да закупи американското звено на мрежата.
Ако ByteDance реши да продаде местното си подразделение, потенциалните купувачи може да трябва да похарчат между 40 и 50 млрд. долара. Това е оценката, която старши вицепрезидентът на изследователската компания CFRA Research Анджело Зино даде за операциите на TikTok в САЩ. Зино прави изчисленията си, вземайки предвид потребителската база и приходите на TikTok в САЩ в сравнение с конкурентни приложения.
TikTok има около 115 млн. месечни мобилни потребители в САЩ, което е малко по-малко от 131-те милиона потребители на Instagram, сочат данните на фирмата за пазарни проучвания Sensor Tower. Натрупаната база обаче поставя TikTok пред Snapchat, Pinterest и Reddit, които могат да се похвалят със съответно 96 млн., 74 млн. и 32 млн. ползватели в страната.
Актуалната оценка на Зино е по-ниска от изчислените над 60 млрд. долара, които той даде през март миналата година, когато Камарата на представителите прие първоначалния законопроект за националната сигурност.
По-ниската оценка се дължи на текущото геополитически затруднено положение на TikTok и на различни индустриални фактори, които са се натрупали от март насам“, обясни Зино.
Неговите изчисления обаче не включват ценния алгоритъм на мрежата за препоръки, който един бъдещ американски собственик няма да придобие в потенциална сделка за продажба. Именно алгоритмите и техните предполагаеми връзки с китайската власт са ключови в мотивите на американското правителство, че TikTok представлява заплаха за националната сигурност.
Анализаторите от Bloomberg Intelligence оцениха сделката на 30-35 млрд. долара през юли. Тогава те казаха, че стойността може да бъде „намалена поради това, че е принудителна продажба“. Според експертите намирането на купувач за операциите на TikTok в САЩ, който да може едновременно да си позволи транзакцията и да се справи със съпътстващия регулаторен контрол върху поверителността на данните, превръща продажбата в предизвикателство. Това също може да затрудни купувача да разшири рекламния бизнес на TikTok, пишат те.
Консорциум от бизнесмени, сред които милиардерът Франк Маккорт и председателят на O’Leary Ventures Кевин О’Лиъри, направиха оферти за закупуване на TikTok. О’Лиъри каза, че групата би била готова да плати до 20 млрд. долара, за да придобие активите в САЩ без алгоритъма.
За разлика от (потенциална) оферта на Мъск, тази на групата на О'Лиъри ще бъде свободна от регулаторен контрол“, каза О'Лиъри по-рано тази седмица.
Той сподели, че е „голям фен на Илон Мъск“, но добави: „идеята, че регулаторът, дори при администрацията на Тръмп, ще позволи това, е доста слаба“. TikTok, X и O’Leary Ventures не отговориха на запитвания за коментар.