Местните общности ще поемат тежестта на климатичните промени
Доклад на Европейския комитет на регионите хвърля светлина върху предизвикателствата пред градовете и регионите в ЕС
Местните и регионалните власти се ползват с най-голямо доверие сред европейците. Въпреки че тези административни нива отдавна се радват на голяма популярност, докладът за състоянието на градовете и регионите в ЕС за 2024 г., публикуван от Европейския комитет на регионите (CoR), твърди, че доверието на гражданите сега е най-високото, от когато и да било.
Местните и регионалните власти се ползват с подкрепата на 60% от жителите на ЕС. Силни акредитиви като тези дават увереност на CoR да изисква по-голямо участие и отговорност в процеса на вземане на решения по политиката на сближаване, включително относно финансирането.
Докладът, публикуван във вторник като част от 22-рата Седмица на градовете и регионите в Брюксел, отбелязва и 30-ата годишнина на Комитета на регионите – институцията, която се бори да обърне местните предизвикателства в общоевропейски приоритети.
Какво показва докладът
Докладът за състоянието на градовете и регионите в ЕС за 2024 г. предоставя силна аргументация за един нов Европейски съюз, основан на многостепенно управление, не само поради подразбиращото се по-силно демократично участие, но и защото това би могло да направи ЕС по-разбираем за средния европеец.
Подобреното разбиране има значение, когато се вземат предвид някои от фактите, подчертани в документа.
Например, от всеки 10 евро, похарчени за екологични политики, 8 се изразходват на местно ниво. Независимо от това регионите и градовете са тези, които поемат и ще трябва да поемат тежестта на бъдещите бедствия, свързани с климата, като горещи вълни, наводнения, суши и горски пожари. Прогнозите показват, че до средата на века всяка година около 120 000 европейци ще губят живота си само поради ефектите от горещи вълни.
Тези неща неизбежно имат въздействие и върху общественото здраве. А съчетани с реалността, че 70% от европейското население изпитва сезонен дефицит на вода, тези факти показват, че градовете и регионите са прави да искат по-целенасочени програми за социални и териториални уязвимости.
Без изоставени региони, без изоставени хора
Европа вече е в процес на трансформиране на своите индустрии, транспорт и енергийни системи, за да работят чрез по-устойчиви решения, подходящи за бъдещето. Това обаче все още не е еднакво и синхронизирано по начин, който да придвижи целия Блок като едно цяло към по-зелено бъдеще, което е от полза не само като естетика и здраве, но и като икономическо благосъстояние.
Например, всеки четвърти европеец живее в селски райони, които в същото време представляват 75% от територията на Съюза. Зеленият преход може да бъде по-лесен за изпълнение в по-големите градове, но е също толкова важно да се извърши в провинцията. Ето защо докладът на CoR призовава за базирани на място решения и по-силна децентрализация, тъй като многообразието на континента не може да се управлява ефективно чрез универсални програми.
Трябва да има нова перспектива за селските региони и по-малките общности, тъй като те представляват резервоари с неизползван потенциал по отношение на икономическото развитие и енергийния преход – отделно от тяхната традиционна производителност, основана на селското стопанство.
Това е мястото, където политиката на сближаване може да играе по-целенасочена роля, като тази, илюстрирана от новия финансов инструмент на кохезионната политика, наречен Фонд за справедлив преход (JTF). Целта му е да намали асиметрията в развитието, станала по-голяма покрай наложителната трансформация на въглеродно-зависими регионални икономики, стремящи се да се отдалечат от своята зависимостта от изкопаеми горива, като същевременно се поддържа заетостта, здравето и добруването на жителите на такива региони.
Докладът има амбицията да служи като ориентир за новите институции на ЕС в началото на новия законодателен мандат и бюджетните дебати.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.