Националната детска болница се връща в изходна позиция
Тепърва ще се проучват нови терени, на които да бъде изградено здравното заведение
Планът да бъде изградена Национална детска болница в страната се връща в изходна позиция. Тепърва ще се проверяват нови пет терена, на които евентуално здравното заведение да бъде изградено.
В момента сме в етап на предпроектно проучване на терените“, коментира доц. Васил Пандов, началник на кабинета на министъра на здравеопазването, цитиран от БТА.
Припомняме, че здравният министър в оставка Асена Сербезова съобщи през февруари, по време на парламентарен контрол, че ще се извъpшвa aнaлиз нa дeйcтвиятa пo пpoeĸтa. Тогава тя oбяcни, чe нa 24 янyapи e билa cъздaдeнa paбoтнa гpyпa oт eĸcпepти, чийтo aнaлиз трябваше да e гoтoв дo двa мeceцa.
От днешния брифинг на здравните власти става ясно, че новите терени, които се проучват, са при болниците „Св. Анна“, „Лозенец“, Националната специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация в ж.к. „Овча купел“, Университетската специализирана болница за активно лечение по ортопедия „Проф. Бойчо Бойчев“ в Горна баня и Специализирана болница за рехабилитация в Банкя.
Ако се установи, че проучваните недвижими имоти са неподходящи, би трябвало Министерството на здравеопазването да потърси съдействието на държавата или евентуално на общината", каза още Пандов.
По думите му предпроектното проучване трябва да приключи до края на юли, а до края на тази година трябва да се проведе процедура по ЗОП за изготвяне на задание във връзка с построяването на Национална детска болница. Ще се извършва анализ за потребностите на детското здравеопазване, така че новата болница да отговаря на всички изисквания. Пандов коментира, че изграждането на болницата може да отнеме няколко години.
Отпада и обявеният миналата година вариант от бившия здравен министър Стойчо Кацаров, болницата да бъде изградена в двора на болница „Лозенец“, или т.нар. Правителствена.
Идеята бетонният скелет на територията на „Александровска болница“ да се ремонтира или пък да се събори и на негово място да бъде построена детската болница, също отпада. Причината е регулация на устройството на територията, която не позволява този обект – на стара сграда, която е недовършена, да бъде реализиран, напомни Пандов. Той допълни, че същото мнение са застъпили и представители на гражданската инициатива „За истинска детска болница“ и на Камарата на архитектите в България.
Припомняме, че миналата година Министерство на здравеопазването изисква от специално създаденото дружество „Здравна инвестиционна компания за детска болница“ да прекрати дейностите, свързани с изпълнението на договора за инженеринг. Договорът се изпълняваше от Консорциум ДЗЗД „Детско здраве“, които пък обявиха, че не са получавали подобно писмо.
Бившият миниcтъp Cтoйчo Kaцapoв тогава заяви, чe Инвестиционната компания имa нaлични пo cмeтĸитe cи 80 млн. лв. Toй пocoчи, чe ĸoнcopциyмът тpябвa дa въpнe aвaнc oт 9 млн. лв.