Най-малко харесваната стока в света поскъпна със 106%
Въпреки гръмките политически ангажименти по отношение на енергийния преход пазарът на изкопаеми горива демонстрира друга реалност
Резкият скок в търсенето на електроенергия, инфраструктурните проблеми и увеличението на световните цени на газа предизвикаха изключително рали за най-малко харесваната стока в света. Австралийските топлинни въглища в пристанището в Нюкасъл са поскъпнали със 106% тази година до над 166 долара за метричен тон, сочи последната седмична оценка на анализаторите от Argus.
Седмичният индекс на Нюкасъл достигна най-ниското си ниво през 2020 г., когато цената се потопи до 46.18 долара в началото на септември. А сега изглежда, че е напът да се повиши до рекордните 195.20 долара от юли 2008 г. За сравнение, неговият южноафрикански еквивалент, индексът на Ричардс Бей, завърши седмицата до 13 август на 137.06 долара за метричен тон, което е повишение от 55% в рамките на тази година.
В по-широк контекст трябва да се отбележи, че международният бенчмарк сорт Brent е сред малкото активи, отбелязали сравними печалби тази година. Суровият петрол е нараснал с 33% годишно.
Възраждането на интереса към топлинните въглища, чието горене служи за генериране на електроенергия, повдига сериозни въпроси относно т.н. „енергиен преход“. Това е изкопаемото гориво с най-интензивно отделяне на въглеродни емисии и следователно е най-важната цел за замяна с възобновяеми алтернативи. Въпреки мащабните политически ангажименти в тази посока обаче много хора продължават да разчитат на този тип суровини.
Новината за ценовия скок съвпада с ръста в търсенето на електроенергия. А също и с притеснителните данни от този месец за ускоряването на глобалното затопляне. Доклад на Междуправителствената група по изменението на климата, публикуван на 9 август, предупреди, че повишението на температурата с 1.5 градуса по Целзий може да бъде достигнато за малко повече от десетилетие, ако незабавно и мащабно не се намалят парниковите газове. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш определи констатациите като „червен код за човечеството“. Според него те трябва да дадат „смъртен сигнал“ за края на въглищата и изкопаемите горива, защото в противен случай може да унищожат нашата планета.
Прогноза за цените на топлинните въглища
Юлия Бучнева, директор по природни ресурси на Fitch Ratings, заяви пред CNBC, че топлинните въглища остават основен световен източник на енергия. Според изчисленията стоката все още държи повече от 35% дял в световното производство на електроенергия.
„Очакваме, че делът на въглищата в производството на енергия ще намалее, воден от програмата за енергиен преход, но това ще има доста по-дългосрочно въздействие върху пазара. В средносрочен план търсенето на въглища в развиващите се пазари с по-малко строги екологични програми, по-специално в Индия, Пакистан и Виетнам, където въглищната енергия доминира в производството, се очаква да се увеличи“, коментира Бучнева.
За сравнение, САЩ и ЕС генерират само 10% от световното търсене на въглища. Затова очакваното свиване на търсенето в тези региони ще има ограничено въздействие върху световния пазар.
На въпрос дали цените на топлинните въглища могат да се повишат още през следващите месеци, Бучнева отговори:
Сегашните високи цени на топлинните въглища са отделени от разходите и следователно не са устойчиви. Очакваме цените да се нормализират през остатъка от годината.“
Fitch Ratings приема, че цената на високоенергийните австралийски въглища ще намалее към 81 долара.
Енергийните анализатори посочиха различни причини за бурното рали на топлинни въглища. Те включват нарастващо търсене на електроенергия в Китай, неофициалната забрана на Пекин за внос на въглища от Австралия, прекъсванията на доставките в Австралия, Южна Африка и Колумбия и повишаването на световните цени на газа.