Нов опит за програма „Стамболов“: Държавата ще финансира обучение в чужди университети
Заделените 40 млн. лв. ще бъдат разпределени между 180 студенти – всеки одобрен е длъжен да спази едно изрично условие
Държавата да поеме таксите за обучение и издръжка на български студенти, които са приети в престижни университети в чужбина, ако след дипломирането си те се върнат да работят в България. Това предвижда проектът на Националната програма Фонд „Стефан Стамболов“ на Министерството на образованието и науката (МОН), публикуван за обществено обсъждане.
Целта на програмата е да даде възможност на български студенти да придобият образование в едни от най-добрите висши училища в света, според водещите международни класации, а след това да се приберат в България и да продължат своето професионално развитие тук. Максималната сума, която ще може да се отпусне за един студент за целия период на обучение, е до 200 хил. лв.
Припомняме, че за първи път МОН предложи създаването на фонда през 2022 г., а идеята дойде по инициатива на съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. Първоначалната програма предвиждаше държавата да финансира само магистратурите в чужбина, а сега това право ще имат и студентите, приети в бакалавърска форма на обучение.
Тогава депутатите от ресорната парламентарна комисия се обявиха против това държавата да финансира образование в чуждестранни висши училища. Проектът бе отхвърлен както поради принципни съображения – че не бива при всички проблеми в българското висше образование да се субсидира чуждо такова – така и заради липса на законови основания, позволяващи финансиране на чужди учебни заведения.
Но с бюджета за 2024 г. бяха приети промени в Закона за висше образование (ЗВО), които разрешават държавата да отделя средства именно за финансиране на обучението на български граждани във водещи чуждестранни университети. Въпреки критиките на депутати и синдикати, за 2024 г. бяха гласувани 5 млн. лв. за целта, които присъстват и в проекта на въпросната национална програма.
От проектното предложение става ясно, че през 2025 г. бюджетът на програмата ще се увеличи на 7 млн. лв., а през 2026 г. ще достигне 9 млн. лв. Само през тези първи 3 години ще се осъществява прием на студенти, като в следващите 3 години (през 2027 г., 2028 г. и 2029 г.) са планирани съответно 9 млн. лв., 7 млн. лв. и 3 млн. лв. за продължаване на финансирането на приетите студенти. Предвижда се да бъдат одобрени до 60 души годишно, или общо 180 души за целия период на изпълнение на програмата, които да придобият бакалавърска и магистърска степен в някои от най-добрите чуждестранни университети според международните класации.
Срокът на програмата е шест години. Кандидатстването, подборът и оценяването на кандидатите ще се извършва през първите три години от изпълнението на програмата. Чрез провеждане на национален конкурс ще се определят студентите за целия период, за които държавата ще отпусне пари за покриване на разходи за обучение, транспорт, настаняване. Общият бюджет на програмата е 40 млн. лв.
С избраните кандидати ще се сключват договори, съдържащи задължителна клауза, според която студентите са задължени да се върнат в България след завършване на образованието си и да бъдат наети по трудово или служебно правоотношение за период от 3 години в рамките на 5-годишен период. Предвижда се гратисен период от максимум 12 месеца от момента на семестриалното завършване на курса на обучението до завръщането в страната и наемането на трудово или служебно правоотношение.
Кандидатстването
Кандидатите трябва да отговарят на няколко критерия:
- Да притежават българско гражданство;
- Да притежават диплома за завършено средно образование или завършена бакалавърска степен след средно образование, която е придобита до 5 години преди кандидатстването по програмата, с успех не по-малък от "Много добър" или еквивалента му (за дипломи за придобито образование в чужбина);
- Да са приети в бакалавърска или магистърска програма в чуждестранно висше училище, попадащо в списъците на образователното министерство.
Освен това чуждестранният университет трябва да попада в един от двата списъка, изготвени от МОН и включващи най-добрите чуждестранни висши училища според утвърдените международни класации QS World University Rankings, The Academic Ranking of World Universities (Shanghai Ranking) и Times Higher Education World University Rankings.
Списъкът за кандидати за бакалавър включва 35 университета от САЩ и три от Канада, а този за кандидати за бакалавърска или магистърска степен - 6 от Австралия, 8 от Китай, по 3 от Белгия и Дания, 11 от Франция, 10 от Германия, по 2 от Япония, Южна Корея и Сингапур, също така от Англия, Швеция, Швейцария, Италия, Испания, Нидерландия и др.
Кандидатите трябва да подготвят автобиография, мотивационно писмо, сертификат за владеене на чужд език и др. Предимство ще имат кандидатите, които са лауреати от олимпиади и състезания по математика, природни науки, хуманитарни науки, информатика, технически науки. Преднина ще получат и онези, които до този момент не са се обучавали в чужбина. Кандидатите заявяват желанието си за участие в конкурса чрез попълване на специално подготвен за целта формуляр и изпращат своите документи по електронен път на адрес, посочен в обявата, която ще се публикува на сайта на МОН.
Процесът по подбор на кандидатите е в три етапа, които включват:
- Разглеждане на документите по допустимост;
- Подбор на най-добрите кандидати въз основа на критериите за оценка;
- Провеждане на интервю.
Ползите
От просветното министерство привеждат като мотиви за програмата нуждата от качествено образование от най-високо ниво за български граждани и придобиване на чуждестранен опит като инструменти за развитието на страната, както и от подобряване на бизнес и обществената среда у нас и утвърждаването на страната ни като привлекателна за младите хора. Оттам очакват инвестициите в образованието на българските граждани във водещи чуждестранни университети да донесе конкретна полза в областта на икономиката, на висшето образование и научните изследвания, както и да се въведат иновативни методи на работа и управление и да се повиши икономическата ефективност и конкурентоспособност на компаниите и институциите у нас.
Програмата предвижда подборът на кандидати да стане още през юни 2024 г., а одобрените да подпишат договорите си и да заминат в периода юли-септември.