Нова вълна мейли с криптовируса Locky заля Европа
В България е засечен чрез мейл, в който се съдържа информация за проведена среща
Нова вълна на зараза с криптовируса Locky буквално заля голяма част от Европа и Япония в края на май. Това показват данните от ESET LiveGrid. България не е подмината от заплахата – но е в периферията с едни от най-ниските нива на разпространение.
Вирусът, засичан от продуктите на ESET под името JS/Danger.ScriptAttachment, се разпространява най-вече чрез имейли – добре позната стратегия. В България вирусът е засечен под формата на нов тип комуникация – имейл, в чието съдържание се твърди, че съдържа информация от проведена на по-рано през седмицата (в примера – 23 май) среща. Описанието на информацията би трябвало да е в прикачен файл.
При свалянето и стартирането на файла се стартира JS/Danger.ScriptAttachment, който от своя страна се опитва да свали други зловредни кодове – сред които различни вариации на Locky. А действието му е печално познато – вирусът криптира файловете на заразения компютър и иска откуп за „освобождаването“ им.
Най-тежко е положението в Люксембург (67% от засечените атаки), Чехия (60%), Австрия (57%) и Холандия (54%). У нас 33% от осъществените опити за зараза срещу потребителите на продуктите на ESET за последните 24 часа са били дело на вируса. Атаката обаче не е нова за страната – вариации на Danger.ScriptAttachment доминират в класацията за най-разпространените вируси у нас за април.
На глобално ниво за 26 май 2016 г. JS/Danger.ScriptAttachment е лидер – с повече от 23% дял от общите зарази. Заплахата е най-често срещана в Япония, където близо 80% от заразите са с различни варианти на този зловреден код.
JS/Danger.ScriptAttachment има близък шаблон на действие с други подобни на себе си зловредни кодове – например Nemucod.
КЪДЕ Е НАЙ–РАЗПРОСТРАНЕН JS/Danger.ScriptAttachment
Люксембург: 67%
Австрия: 57%
Холандия: 54%
Великобритания: 51%
Германия: 48%
Дания: 48%
Ирландия: 46%
Швеция: 46%
Белгия: 45 %
Гърция: 43%
Испания: 42%
Финландия: 42%
Норвегия: 40%
Франция: 36%
България: 33%
Португалия: 30%
Полша: 26%