Караджов потвърди, че е поискал 3.6 млрд. лв. за пътища
Министърът заяви, че с исканите пари е трябвало да се обезпечат тазгодишните дейности на АПИ
Регионалният министър Гроздан Караджов не отрече твърдението на премиера Кирил Петков, че е поискал още 3.6 млрд. лв. Въпреки това министърът на "Има такъв народ" заяви, че с парите е трябвало да се разплатят стари задължения, които са били разписани с приемането на решението на Народното събрание преди месец.
Тези 3.6 млрд. лв., за които Кирил Петков говори, са разходи, одобрени от самия него. Това е дупка, която се отваря в бюджета на МРРБ заради разходи, одобрени от НС по стари договори и политически ангажименти, поети от самото правителство. По-жалка картина от това да се опитваш да спасиш кабинета, като хвърляш обиди, лъжи, по министър и вицепремиер от собствения си кабинет, не съм виждал. Този човек беше самата жалка картина на това, което се случва в коалицията" заяви Караджов в интервю за BTV.
По-рано през деня премиерът заяви, че пocлeднaтa ceдмицa Kapaджoв e нacтoял зa yвeличeниe нa бюджeтa нa MPPБ c 3.6 млpд. лв., ĸoeтo e нaд вeчe cъщecтвyвaщия и бeзпpeцeдeнтeн тaĸъв oт 2.2 млpд. лв. Πo дyмитe мy peгиoнaлният миниcтъpът e пoиcĸaл дa бъдaт плaтeни пapи нa "cъщитe тeзи фиpми, ĸoитo бяxa paзcлeдвaни oт миниcтъp Paшĸoв зa злoyпoтpeби“.
Караджов заяви, че е напуснал заседанието на Министерски съвет, защото не е бил наясно, че именно днес ще се гледа актуалиазацията на бюджета. По думите му коалиционният съвет, който е трябвало да обсъжда темата вчера, е бил отложен за днес.
Ако излезе честна стенограма от днешното заседание, там ще чуете мотивите, който аз казвам, че след като сме се консултирали с партията, напускаме заради задкулисното внасяне на актуализацията. Дадох пример, че се отваря финансова дупка в бюджета на МРРБ", обясни министърът.
Регионалният министър даде разяснения за какво всъщност са нужни тези 3.6 млрд. лв. и допълни, че през цялото време е получават уверения от финансовия министър Асен Василев, че парите, с които Пътната агенция ще се разплати за стари задължения, ще бъдат възстановени с актуализацията.
Първите 1.2 млрд. лв. са свързани с решението на Народното събрание, което даде зелена светлина на Пътната агенция да се разплати с пътните строители. На фирмите бяха преведени 655 млн. лв. от бюджета на АПИ, а останалите 500 млн. лв. трябва да минат през проверка на специално създадена междуведомствена комисия с представители на МРРБ и Министерство на финансите, а след това и през Регионалната комисия в парламента.
„В доклада към това решение е записано още 1.2 млрд. лв. за онези започнати 278 пътища, които са останали на средата неремонтирани. Половин милиард, които те не пожелаха да сложат в „Автомагистрали“, за да се строи „Хемус“. Извън тях има още половин милиард, които не бяха сложени отново в бюджета за автомагистралите при Кресна и Русе - Велико Търново. И още половин милиард, който заедно обещахме на общините. Ето това са 3.6 милиарда, от които аз нямам участие в нито една стотинка, нито една процедура“, каза още Гроздан Караджов.", допълни още министърът.
Вторите 1.2 млрд. лв. са парите, нужни за продължаване на строителството и ремонтите на тези обекти, които са били замразени миналата година след като бившият регионален министър Виолета Комитова предложи фирмите да подпишат анекси, с които се прекратят предсрочно договорите им. Това се случи заради надхвърления в пъти бюджет на АПИ още в началото на миналата година и разкритията, че фирмите извършат основни ремонти под формата на текущи.
Следващите 500 млн. лв. са свързани с инхаус договорите строителството на автомагистрала "Хемус" и скоростния път Видин - Ботевград. Припомняме, че миналата година стана ясно, че държавното дружество "Автомагистрали" е превъзлагало дейностите си на трети лица. Това е ставало чрез инхаус процедури, които и служебният кабинет и сегашните управляващи заклеймиха.
Преди дни регионалният министър заяви, че се е разбрал със "строителите" да им бъдат платени 130 млн. лв., за да продължат дейностите по важните инфраструктурни обекти. Тогава Караджов не спомена, че става въпрос за 500 млн. лв., които обяви днес. Единствено намекна, че въпросните 130 млн. лв. трябва да дойдат от актуализацията на бюджета. Ден по-късно стана ясно, че инхаус договорите могат да бъдат "узаконени" чрез решение на Народното събрание.
Днес Караджов обясни, че е предложил различни варианти, за да се разреши казусът с инхаус процедурите. Това е станало на среща между него, премиерът, финансовият министър Асен Василев и силовият министър Бойко Рашков.
"Там говорихме за възможните варианти. Тогава се разбрахме, че започва да се работи по вариант, който гарантира дострояването на обектите и че гаранциите ще се носят от фирмите - изпълнители", обясни Караджов.
Според него след като двама зам-министъри от МРРБ и МФ са готвили юридически варианти се е приело решение, което да направи договорите "строителни, законни".
"На тези крадливи, както те ги наричат фирми, аз не съм разрешил да се плати една стотинка", допълни Караджов.
Министърът заяви, че освен по зимното поддържане и въпросните 655 млн. лв., други пари не са били превеждани на фирмите. Обявените обществени поръчки на ведомството още не са финализирани, защото голяма част от тях са в съда, обясни Караджов, заради обжалвания.
Другите 500 млн. лв. са свързани с парите за общините. Караджов преструктурира бюджета на АПИ, за да осигури 418 млн. лв. за ВиК и пътни проекти на общините. Министърът заяви преди дни, че очаква другите пари да дойдат от актуализацията на бюджета. От днешното му изказване става ясно, че всъщност е трябвало цялата сума да бъде възстановена по бюджета на АПИ.
Председателя на ИТН Тошко Йорданов заяви, че лидерът на партията Слави Трифонов е акцентирал върху "некадърната финансова политика" на кабинета и въпроса със Северна Македония. В същото време обаче от "Продължаваме промяната" са решили да нападат Караджов с парите за фирмите, които по думите на премиера, са свързани с предишните управляващи от ГЕРБ.
"Защо не ги разследваха тези фирми толкова време. ДАНС, НАП, МВР са на подчинение на "Продължаваме промяната". Същите тия, които реват срещу корупцията, нищо не направиха за 8 месеца", акцентира Йорданов.
Той допълни, че предложението на ПП силовият министър Бойко Рашков да оглави КПКОНПИ е било просто идея, която не е била подложена на гласуване и обсъждане между коалиционните партньори.
Караджов заяви, че не е вярвал, че подобни "лъже" могат да бъдат изречени от премиера. По-рано през деня в интервю за BTV Петков заяви, че Караджов е "брокер" на Слави Трифонов.