Петков иска да вкара американско гориво в АЕЦ „Козлодуй“, БСП е против
Премиерът в оставка се срещна с американската Westinghouse, за да обсъдят диверсификацията на ядреното гориво
На финала на своето управление премиерът в оставка Кирил Петков се захвана лично с темата за диверсификация на руското ядрено гориво в АЕЦ „Козлодуй“. Заедно с енергийния министър Александър Николов в последните дни на постовете си те се срещнаха с представители на американската енергийна корпорация Westinghouse и с ръководството на Българския енергиен холдинг (БЕХ). Това се случва две седмици след разгорещения спор по темата между БСП и останалата част от коалиционните партньори.
Нуждата от диверсификация на горивото в единствената ядрена централа на България бе подчертана в последните месеци с оглед на ефектите от войната в Украйна. Самият процес се обсъжда още от 2012 г., но досега не е извършено почти нищо.
Първи стъпки за реална диверсификация направи правителството на Бойко Борисов през 2019 г. с работни дискусии с алтернативен доставчик в лицето на Westinghouse и последвали тестове за безопасност. Според американската компания обаче „заради трудности в преговорите стартирането на законовите процедури се е забавило“.
Самият проект е за внедряване на алтернативен тип ядрено гориво за Блок 5 на ядрената централа. Договор за разработване на проекта бе подписан още в началото на 2021 г. отново от кабинета на Борисов.
Сега на срещата с Петков всички страни са поели ангажимент „в кратки срокове техническите проблеми в проекта да бъдат изчистени“.
Обезпокоен съм от случващото се в Европа. И прогнозата ми е, че войната ще продължи още 5 години. Затова се надявам да успеем да продължим пътя си на диверсификация“, казва министър-председателят.
Няма време
За диспутът в Министерски съвет стана ясно във вторник, когато със закъснение бе публикувана стенограмата от заседанието на кабинета от 13 юли. Тогава без гласовете на министрите от БСП бе взето решение за възлагане на министъра на енергетиката да извърши действия за диверсификация на доставките на свежо гориво с оглед сигурността на електроснабдяването. Целта на кабинета е от лятото на 2024 г. Блок 5 на ядрената централа да работи с американско гориво. От изказването на енергийния министър на заседанието става ясно, че процесът на производство на т.нар. ядрените касети
отнема поне две години, поне две. Ако договор не се сключи в рамките на буквално няколко седмици, това означава, че доставка в средата на април месец, когато е необходима, за да може от средата на юни 2024 г. реакторът да работи с ново ядрено гориво, няма да може да бъде извършена“, посочва енергийният министър.
Тогава България ще бъде изправена пред две възможности. Първата е един от двата блока да спре, което означава орязване на постоянното подаване на електроенергия с около 1 гигават. На въпрос на премиера как би изглеждала българската енергийна система тогава, Николов отговаря с две думи:
буквално катастрофа“.
Другият вариант е да има отново пълна зависимост от един-единствен доставчик, който може да реши дали този блок да работи в България.
От доклада на енергийния министър става ясно, че в момента конкуренцията за малкото компании, които са способни да доставят подобен ресурс, е огромен, а най-близкият ни конкурент е Чехия.
За втория реактор – Блок 6 – пък е подсигурен ресурс от ядрено гориво от Русия до 2026 г.
„Към момента няма проблеми с поддръжката, но това решение гарантира, че зависимостта на България от един доставчик ще отпадне и работата на централата ще бъде разпределена 50 на 50 от втори доставчик, който по никакъв начин не е свързан с първия. Надявам се, че това решение ще постави добра основа, независимо какво се случва занапред, в политическата обстановка в България“, коментира Николов.
БСП не харесва това
Министрите на БСП в коалицията се обявиха против проектното решение, като предложение за отхвърляне на точката идва от министъра на туризма Христо Проданов. Той посочва, че
тук на масата най-вероятно никой не разбира от ядрена енергетика. Не бива да подхождаме по този начин. Не е разумно. Нека да го видим, нека да го обсъдим с хора, които разбират по-добре от ядрена енергетика. Не бива да постъпваме, ще кажа, по този лаишки начин“.
„Подходът е много далеч от лаишки“, защитава предложението си енергийният министър и описва срещите, които е провел до момента.
Според лидера на БСП и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова пък подобно действие би се отразило негативно на връзките с Русия.
Имам усещането, че ще окажем в ситуацията, в която бяхме с „Газпром“. При действащ договор да изразим, че скъсваме отношенията и че няма да разговаряме за продължаване на този договор, без да сме готови с алтернативата“, посочва тя.
Припомняме, че премиерът Кирил Петков, финансовият министър Асен Василев и Александър Николов многократно са заявявали, че „Газпром“ едностранно и в нарушение на договора спря доставките към България, т.е. ситуацията е много по-различна.
Все пак решението се приема на заседанието на 13 юли без подкрепата на четиримата министри на БСП.