Подкаст | Старозагорци са спестили над тон отпадъци с европроекта „Поправи с приятели“
Българската версия на популярната холандска инициатива Repair Café се финансира по политиката на сближаване на Европейския съюз
Всички знаем, че животът на електроуредите много често не продължава дълго и в кратък срок след закупуването им сме свидетели на повреди. Закупуването на нова техника обаче не е лесна и бърза алтернатива за всички, тъй като разходите растат.
А ако решим да не заменяме тези електроуреди, когато се повредят, да можем да ги поправим безплатно. Всъщност това е идеята на „Поправи с приятели“, или българската версия на популярната холандска инициатива Repair Café.
Определяна като „добра новина за околната среда“ инициативата се провежда в рамките на няколко години, като досега е имало 12 събития в Стара Загора. Финансирането ѝ е изцяло европейско – с 154 492 евро по Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“, част от политиката на сближаване на Европейския съюз.
Същността на идеята е да бъдат създадени места, където най-обикновени хора, съседи, познати, приятели, роднини да могат сами да си поправят счупени, скъсани или повредени вещи с помощта на други хора – майстори или любители“, разказа Елена Георгиева, председател на сдружение „ОПИМОС“, което е бенефициент по проекта.
Целта на подобни програми е да се предотврати образуването на отпадъци и хората да не си изхвърлят вещите, да не купуват непременно нови, а да ги поправят. Така благодарение на европейския проект, само за една година старозагорци са спестили 1.2 млн. тона отпадъци, обясни председателят на сдружението. Последното събитие по проекта предстои на 27 април, в гр. Стара Загора.
Георгиева разказва и за социалния аспект на инициативата, която в България успява да събере стотици хора, да създаде приятелства и да разнообрази ежедневието.
Счупени обички, които да се залепят, телевизор, печки, духалки, сешоари, тостери, епилатори, миксери, чопъри. Нямаше нещо, което да не ни донесоха. Много детски играчки, колело и тротинетки, защото имахме такъв майстор, а също и шивач“, коментира още тя.
По думите ѝ идеята е самият човек да види как се оправя нещото, защото поправката може да не изисква много умения, а ако той има малко познания, може да заимства.
Георгиева допълва, че подобни проекти трудно биха се осъществили без помощта на европейско финансиране.
Ролята на Европейския съюз е ключова, тъй като добри идеи в България има много, в различни сектори и те биха станали прекрасни проекти, стига да могат да се реализират. Но истината е, че голяма част от тях без европейско финансиране никога няма да се случат“.
Repair Café успява да впечатли десетки общини, които искат да организират подобни събития.
Какво още цели проекта, как се организира, кой може да се включи и кои са следващите предстоящи дати, може да чуете в тематичния подкаст "Преход на възможностите".
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.