Подземно богатство за трилиони долари попадна в ръцете на талибаните
В това число влиза и едно от най-големите находища в света на така ценния днес литий
Когато талибаните влязоха в Кабул на 15 август, те не просто поеха контрола над афганистанското правителство, а и достъпа до огромни находища на минерали, които са от решаващо значение за световната икономика на чиста енергия.
През 2010 г. във вътрешна бележка на Министерството на отбраната на САЩ Афганистан бе определен като „Саудитска Арабия от лития“. Повод за това бе откритието на американските геолози, които се натъкнаха на огромен обем минерални богатства в страната, оценени на трилиони долари. Достатъчно е да се обърне внимание на сребристия метал литий, чието значение нарасна неимоверно на фона увеличаващото се навлизане на електрическите превозни средства и батериите за възобновяема енергия.
Общо редкоземните метали в Афганистан се оценяват на стойност между 1 трилион и 3 трилиона долара през 2020 г., според доклад в The Diplomat, позовавайки се на Ахмад Шах Катавазай, бивш дипломат в посолството на Афганистан във Вашингтон.
Десет години след откритието на САЩ, благодарение на конфликти, корупция и бюрократична дисфункция, тези ресурси остават почти напълно неизползвани. Овладяването им от талибаните е сериозен удар за американските икономически интереси в момент, когато Вашингтон се стреми да еманципира своите вериги за доставка на чиста енергия от Китай, най-големият производител на литий в света.
Ако Афганистан бе сигурна страна с ниски нива на корупция, наличието на подобни природни ресурси всъщност би било изключително привлекателно за международния бизнес. Освен литий, там са открити значителни количества мед, кобалт, въглища и желязна руда, както и нефт и газ и скъпоценни камъни.
Земните богатства на Афганистан привлича вниманието, като вече се появиха много съобщения за желанието на Китай, например, да се възползва от тях. Видимо, азиатската страна има по-добри отношения с талибаните, отколкото западните сили, което може да ѝ даде предимство, ако новият режим се задържи на власт. Китайците обаче няма да са склонни да се ангажират, освен ако не усетят, че проблемите със сигурността и корупцията ще бъдат овладени достатъчно добре, че те да получат възможност да извличат полезни количества ресурс.
Трябва да бъде международна инициатива, за да се гарантира, че ако някоя държава се съгласи да добива минерали от името на талибаните, да го прави само при строги хуманитарни условия, при които правата на човека и правата на жените се запазват“, посочва Шамайла Хан, директор на дълговете на нововъзникващите пазари в AllianceBernstein пред CNBC.
Припомняме, че само часове след като талибаните завзеха властта, говорител на външното министерство в Пекин заяви, че страната е готова за „приятелско сътрудничество с Афганистан“.