Предлагането на петрол продължава да е повече от търсенето
Възможно е Венецуела да стане причина за използване на количества от запасите, но като цяло тенденцията е за ръст на добива
Търсенето на петрол в света се очаква да нараства още по-бързо през тази година, но предлагането продължава да се увеличава с по-бърз темп. Това води до увеличаване на запасите през първото тримесечие на 2018 г., съобщи Международната агенция по енергетика (IEA), предаде Reuters.
Агенцията увеличи прогнозата си за търсенето на петрол тази година от 97.8 млн. барела на ден през 2017 г. до 99.3 млн. барела на ден през тази година. Търговските запаси от нефт в индустриализираните държави от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) през януари за първи път от седем месеца са достигнали 2.8 млрд. барела, което е с 53 млн. барела повече от средното за последните пет години.
Венецуела обаче, където икономическа криза намали добива на петрол наполовина през последните две години и той достигна толкова ниски нива, каквито не са били наблюдавани от повече от десетилетие, все още може да доведе до ново използване на нефт от запасите. „Тъй като е възможно доставките от Венецуела да намаляват все по-бързо, ако няма никакви компенсаторни ходове от други производители, възможно е страната да доведе до дефицити на пазара”, пишат от IEA.
В опит да използват част от нефтените запаси Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), Русия и няколко други производители сключиха споразумение за понижаване на добива на петрол с около 1.8 млн. барела на ден от януари 2017 г. до края на 2018 г.
Ако няма промяна в продукцията от ОПЕК до края на годината, от IEA очакват не само да няма намаляване на запасите на ОИСР, но и да има лек ръст през първото тримесечие на годината. Едва след това е възможно да има спад.
От Агенцията също така очакват доставките от страните, които не са част от ОПЕК, да нараснат с 1.8 млн. барела на ден през 2018 г. и достигнат 97.9 барела на ден. Начело на държавите, от които добивът ще се увеличава, са САЩ, където прогнозата е добивът на суров петрол да се увеличи с 1.3 млн. барела на ден през тази година.