Притесненията за нова COVID вълна потопяват петрола
Някои държави от ОПЕК+ не могат да изпълнят заложените квоти, което носи допълнителна несигурност на пазара
Петролът продължи да пада и във вторник, продължавайки негативната тенденция от понеделник. Избухването на новото огнище в Китай притесни инвеститорите, които очакват намалено потребление заради блокирането на Шанхай.
Фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) се търгуват под 105 долара за барел, или 1.1%, след като се понижиха със 7% в понеделник. Сорт Брент падна под 109 долара а барел, което е 1.05% на дневна база.
Китай се с бори с най-тежкия етап на епидемията от появата ѝ в Ухан преди повече от две години. Силно заразният вариант на Омикрон поставя на изпитание стратегията „нулев Covid“ на най-големия вносител на суров петрол в света.
Възраждането на вируса добавя още един източник на нестабилност на пазара наред с войната на Русия в Украйна и напрежението в Близкия изток. Междувременно ОПЕК+ се среща в четвъртък, за да обсъди политиката си за доставки през май. Групата сигнализира, че ще се придържа към съществуващия си план и ще ратифицира друго скромно увеличение на производството.
Шанхай е последният китайски град, обхванат от новото огнище. Rystad Energy изчисли, че поетапното блокиране на финансовия център може да намали търсенето на петрол с до 200 000 барела на ден за времето на ограниченията в града. Според изчисленията на Bloomberg около 62 милиона души в Китай са или в блокирани, или им предстои скоро да бъдат.
Трудно е да очакваме, че волатилността ще намалее скоро“, каза Даниел Хайнс, старши стратег по суровини в Australia and New Zealand Banking Group Ltd. „Пазарът наистина беше уплашен от избухването на COVID-19 в Шанхай и какво би могло да означава това за търсенето на суров петрол в Китай.“
Петролът обаче все още върви към месечна печалба, след като руската инвазия в Украйна разтърси световните пазари, а войната продължава да бушува въпреки дипломатическите усилия за мирно споразумение. Конфликтът раздува инфлацията, повишавайки цената на всичко – от горива до храните, докато икономиките все още се възстановяват от пандемията.
ОПЕК+ ще ратифицира увеличението с 430 000 барела на ден, предвидено за май, ако не бъдат направени промени. Тъй като много членове не могат да изпълнят планираните увеличения през последните няколко месеца и глобалното търсене се възстановява от пандемията, това решение може да доведе до допълнително затягане на пазарите.